החזר ושטי  מצב ובו חלק ממיצי הקיבה עולים במעלה הוושט. הדבר מנוגד למבנה הטבעי של הוושט, שדרכו אמור המזון להגיע לקיבה, דרך השוער. הקיבה עמידה בפני מיצי הקיבה החריפים ולכן אנו לא חשים אותם, אולם אם הם חוזרים דרך השוער במעלה הוושט, הרי שחשים תחושה של צריבה ואף כאב בחלל החזה. כמובן שבכל מקרה של כאב בחזה יש להתייעץ בדחיפות עם רופא מוסמך, אולם אם נשללו בעיות אחרות ואם הוגדר כי הבעיה היא ריפלוקס, אנו במרפאה של ניר סולומון יכולים להציע פתרונות אחדים, התומכים בפתרונות של הרפואה הקונבנציונאלית. 

מה זה החזר ושטי?

החזר ושטי
החזר ושטי ייעוץ וטיפול

בני כל הגילאים עלולים לסבול ממצב של החזר ושטי, כולל תינוקות רכים. זוהי תופעה שידועה גם בשמה ריפלוקס, ובה נוזל חומצי מהקיבה עולה במעלה הוושט וגורם לתחושת כאב, צריבה ושריפה בחזה ובגרון. יש סיבות שונות להחזר ושטי: בקע סרעפתי, חיידק הליקובקטר פילורי ועוד. בדרך כלל לא מדובר במצב מסכן חיים, אם כי עלולות להיות לו השלכות ארוכות טווח. למשל כיבים במעלה הוושט ונזקים נוספים.

יש אנשים הסובלים מהתופעה ללא כל סיבה נראית לעין, ויש הסובלים ממנה תקופתית, כגון נשים בהיריון או אנשים הסובלים מעודף משקל. גם ילדים קטנים עלולים לסבול מריפלוקס ובמקרה שלהם הדבר עלול להתבטא בהקאות חוזרות ולא מוסברות.

טיפול בריפלוקס

ניר סלומון מציע כמה שיטות טיפול במצבי החזר ושטי:

  • שינוי תזונתי – נמצא כי יש מאכלים ומשקאות מסוימים המחריפים את הבעיה. כגון שתיה מוגזמת של אלכוהול, קפה או מזונות אחרים. אנו מתאימים את הייעוץ לאדם, למצבו הרפואי, לאבחון שקיבל וכמובן לגילו.
  • דיקור – דיקור נמצא יעיל בהרגעת מערכת העיכול וחיזוק מערכת החיסון.
  • צמחי מרפא ותבלינים – אנו מספקים צמחי מרפא המותאמים לכל אחד אישית, לפי חומרת הבעיה, גילו והרקע הרפואי שלו. אף כורכומין נמצא יעיל כאנטי דלקתי ולכן אנו משלבים כורכום כחלק מהטיפול במצב זה.

ניר סולומון הוא שותף במחקרים שונים במכוני גסטרו בבתי חולים בבעיות שונות של מערכת העיכול. נשמח לקבוע לכם פגישת ייעוץ, ליווי והדרכה במצבים של החזר ושטי לכל הגילאים. התקשרו אלינו או השאירו פרטים באתר, ונציג מטעם המרפאה יחזור אליכם עם פרטים נוספים.

*התוכן לא מהווה תחליף לייעוץ רפואי*