חסימת מעיים הוא מצב ובו יש חסימה במעי הדק או במעי הגס על רקע סיבות שונות. החסימה יכול להיות קלה או חמורה, ולעתים היא מצריכה אף התערבות כירורגית. יש אנשים הסובלים מחסימה כזו באופן חד פעמי אולם יש כאלה הסובלים מחסימות על בסיס תקופתי. הדבר מתרחש במיוחד אם הם סובלים ממחלות רקע כגון קוליטיס, מחלת קרוהן ועוד. עבורם יש צורך באבחון וטיפול מקיף, כדי למנוע את הבעיה ולהימנע מהתערבות כירורגית בעתיד. 

חסימת מעיים

חסימת מעיים
טיפולים למניעת חסימת מעיים

חסימת מעיים היא מצב והוא תוכן המעיים לא יכול לעבור במעי הדק, או במעי הגס. החסימה מונעת מהאוכל או מהצואה לעבור אל עבר היציאה הטבעית שלהם, וכך עלולה להיווצר במקום דלקת המלווה בכאבים עזים. החסימה יכולה להיות ספונטנית, פעמים רבות על רקע גיל מבוגר, אולם יכולה להיות תופעה המלווה מחלות אחרות. למשל במחלת קורהן, יש בעית ספיגה במעי והאזור כולו מתפקד פחות טוב לעומת אדם בריא. החסימה יכולה להתרחש גם על רקע של גידול שפיר או ממאיר, על רקע של בקעים באזורים שונים בבטן ואף על רקע של הידבקויות מניתוחים בעבר.

חסימת מעיים טיפול

הרפואה הרגילה מציעה עירוי נוזלים, מתן אנטיביוטיקה ואף לפעמים פתיחת החסימה באמצעות קטטר מיוחד. אם מדובר בגורם אחר כגון בקע, יש לטפל בו במקביל כדי למנוע את החסימה הבאה. נוסף על כך, יש אפשרות לקבל טיפול וחיזוק באמצעות רפואת עיכול אינטגרטיבית, כדי למנוע מצב של חסימת מעיים, במיוחד חסימות חוזרות ונשנות:

  • שינוי אורח חיים – תזונה הכוללת הימנעות ממזונות מסוימים וצריכה של מזונות אחרים, נמצאה יעילה בהבראת כל מערכת העיכול ובהטבת מצבם של חולי קרוהן, למשל. בדרך זו אפשר למנוע חסימות מעיים בעתיד הנובעות מהמצב הרפואי הכללי של המטופל.
  • צמחי מרפא – אלה מקלים על הכאבים, מחזקים את מערכת החיסון ומאפשרים למערכת העיכול של האדם להבריא ולהתאושש.
  • תבלינים ייעודיים – כגון כורכום, בעלי סגולות לריפוי דלקות, יעילות הן במהלך הדלקת והן לאחר מכן.
  • דיקור – מיועד לחזק את המערכת החיסונית של האדם כדי למנוע התדרדרות בעתיד.

אנו במרפאתו של ניר סלומון מתמצאים היטב בכל המצבים הקשורים למערכת העיכול, החל ממחלת קורהן, קוליטיס, דיברטיקוליטיס והסתבכויות של חסימת מעיים. נשמח לעמוד לרשותכם כדי לקבוע פגישת ייעוץ ולתכנן טיפול יעודי המותאם למצבכם. אנא התקשרו או השאירו פרטים באתר ונציג חברת ניר סלומון יחזור אליכם עם פרטים נוספים.