NirSolomin-Logo

מעי רגיז – תסמינים וסימפטומים

תוכן עניינים
צריכים עזרה?
פניה ישירה לניר סלומון

אז מה זה בעצם תסמונת המעי הרגיז ולמה יש לי את הצרה הזאת?

דבר ראשון חשוב להבין את ההגדרה הבסיסית של תסמונת המעי הרגיז (או בשמה הלועזי Irritable bowel syndrome (IBS)). קודם כל לא מדובר במחלה אלה בתסמונת, כלומר אין ממצא פתולוגי פיזי/אורגני שניתן למצוא בבדיקות רפואיות. מטופלים עם IBS שמגיעים אלי למרפאה מתארים את מסכת הבדיקות הארוכה והלא נעימה שהם עברו רק כדי לשמוע מהרופא בסוף ש"הכל תקין". שהם רוצים להוציא את טספי הבדיקות כדי להראות לי לרוב אני אומר להם "עזבו, מה הטעם. בכל מקרה אין שם שום דבר שעזר או יעזור לכם". הכוונה היא לא שהבדיקות היו מיותרות. חשוב תמיד לעבור ברור רפואי מקיף שכאשר מרגישים שמשהו לא בסדר (ופעמים רבות אני מפנה בעצמי מטופלים לעבור בדיקה כלשהי אם אני רואה צורך בכך), אבל כאשר כל הבדיקות חוזרות תקינות צריך להתחיל לחשוב מחוץ לקופסה או להסתכל על המצב בעיניים אחרות.

 


בפגישה הראשונה שלי עם מטופלים שסובלים מ-IBS אני עורך תשאול מקיף אבל ממוקד לגבי אורך חיים, תהליך התופעות (מתי בדיוק התחילו? מתי בדיוק מופיעים?), תזונה, הרגלים ועוד כיוונים רלוונטים שעולים תוך כדי הפגישה. מניסיוני, שבאים לטיפל במעי רגיז, כל המידע חשוב אבל צריך לדעת איך לברור ולזהות את הגורמים האמיתיים להועת התסמונת אצל אותו מטופל או מטופלת. לאחר שאני מאבחן מהם הגורמים הרלוונטים באותו מקרה ניתן לגשת לטיפול.

 

תסמונת מעי רגיז הינה תסמונת מורכבת עם מעורבות של מספר מנגנונים פיזיולוגים לא מאוזנים. למשל, כמעט בכל מקרה של IBS שאני פוגש יש מוערבות של הפרעה בתנועתיות של מערכת העיכול. הפרעה תנועתית זו היא גורם מרכזי לסימפטומים רבים מהם המטופלים סובלים שמו נפיחות בטנית, עצירות, כאבי בטן ושלשול. פעילות זו של מערכת העיכול נשלטת בעיקר על ידי מערכת העצבים והכרחי לאזן מנגנון זה מחדש. דיקור הינו כלי טיפולי חשוב ויעיל לבעיה זו. פעמים רבות יש גם רגישויות למזונות מסוימים אצל טופלים. תופעה זו קשור לפגיעה ברקמות שונות במעיים ולחוסר איזון של פלורת החיידקים. מצב זה גורם לתופעות של נפיחות בלתי נסבלת של הבטן, גזים רבים ותגובה חריפה לאחר אכילה של מזונות מסוימים. הטיפול בצמחי מרפא ובפרוביוטיקה הינם הכלים המתאימים ביותר לטיפול בהיבט זה של IBS.
עדי רינגולדישנן אינסוף המלצות שונות ומשונות לטיפול במעי רגיז. לעיתים אני נדהם מהמלצות מסוימות שניתנו למטופלים שמגיעים אלי או שהם קראו באינטרנט ולא עזרו להם. לדעתי ומניסיוני, בסופו של דבר הטיפול התזונתי חייב להיות מותאם בצורה מדויקת ואישית לכל מטופל כדי להביא לתוצאות טובות. לשם כך במרפאה יש מטפלת מוסמכת בתזונה טבעית אשר מלווה את המטופלים שמגיעים אלי בכל הקשור לחלק חשוב זה של הטיפול.
לסיכום, תסמונת המעי הרגיז הינה הפרעת עיכול כרונית, מורכבת, מעיקה ולעיתים מייאשת. יש צורך בהבנה מעמיקה של המנגנונים השונים הפועלים בתסמונת זו, באבחנה אישית ומדויקת ובגישה טיפולית רחבה.
החדשות הטובות הן שהטיפול שאני נותן במרפאה לתסמונת מעי רגיז שכולל דיקור, צמחי מרפא, ייעוץ תזונתי ובמקרים מסוימים תוספי מזונה מראה תוצאות מצוינות במקרים רבים.

לשיחה וקביעת תור מלאו פרטים
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הייתי בכיתה ח' כשגילו אצלי את הקוליטיס. עד אז סבלתי מדימומים וכאבים נוראיים והתרופה הראשונה והיעילה ביותר הייתה סטרואידים. היו לי מאז תרופות שונות ומגוונות שאף אחת מהן לא הפסיקה את הדלקת לטווח ארוך ותמיד חזרתי לסטרואידים. בסופו של דבר, המצב רק החריף ולא יכולתי להפסיק להשתמש בסטרואידים. תופעות הלוואי והנזק לטווח ארוך אילצו אותי לחפש תרופה אחרת, כזו שתעבוד. כמפלט אחרון הגעתי לכאן אחרי 3 שנים סוף סוף מצאתי מענה אמיתי. הדלקת הפסיקה ואני נקייה מסטרואידים כבר חודשיים, שזה בכלל לא מובן מאליו. בנוסף, זכיתי לטיפול מסור ואישי ( גם למחוץ לשעות העבודה של המרפאה. יכולה להתקשר ולכתוב מייל ולבקש עצה ולעדכן כל הזמן וזה חשוב לא פחות. לסיכום אני יכולה לומר, תודה ​
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הרגשתי איך איכות החיים שנפגעה הולכת ומשתפרת מיום ליום עד שהגעתי לרמיסיה המיוחלת“
רבקה
רבקהכאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
שמי רבקה ואני אם למתבגר בן 15. אנחנו מטופלים במרפאה של ניר ממאי 2014 אחרי שחיפשנו ללא לאות מישהו שיעזור לטל להחזיר לעצמו את איכות החיים של מתבגר נורמטיבי... טל סבל מכאבי בטן עזים ושלשולים קשים ובעצם בילה את רוב היום בשירותים. הוא הפסיד טיולים, מסיבות, ביה"ס ובעצם הרבה מהחיים עצמם. טל עבר את כל הבדיקות: גסטרו, קולונוסקופיה והיה בביקורים אצל רופאים מומחים. התשובה היתה שאין תשובה. הכל תקין. אולי זה פסיכולוגי? נשאלנו שוב... עד שהגענו לניר וכמעט במטה קסמים עם הסבר על מה שקורה במערכת העיכול, שילוב של דיקור, כורכומין פרוביוטיקה ופורמולה - החיים של טל השתנו ללא הכר. הוא חזר להתאמן, לביה"ס, לחברים לטיולים ונסע לחו"ל עם הפורמולות ודאג לקחת אותן.. ובאמת מלבד ארועים בודדים הוא ממשיך כבר כחצי שנה להינות מאיכות חיים. שימשיך כך...
מטופלת בריאה​כאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
"הגעתי לניר דרך האינטרנט, דיברה אלי העובדה שהוא מנהל את מחלקת הרפואה הסינית במכון הגסטרו בבית החולים תל השומר.   כשהגעתי אליו, סבלתי מעצירות קשה שאובחנה כמעי רגיז, כמעט לא יכולתי לאכול דבר וסבלתי מאד מכאבי בטן וכן גם מכאבים באיזור הסרעפת. ניר, בגישה מאד מקצועית ונעימה מיפה את המכאובים ושרטט תהליך מאד ברור ומעמיק בנוגע לריפוי שלי.  ידענו לאן אנחנו הולכים ולאן אנחנו שואפים להגיע ולא פחות חשוב, ניר ידע איך להגיע אל היעד. כעבור כמה שבועות, בתהליך נכון והדרגתי, חזרתי לאכול כל העולה על דעתי, נפסקו לגמרי הכאבים, וחזרתי לעצמי ולבריאות מלאה. ניר, בנוסף להיותו מומחה בדיקור ומצחי מרפא, הוא גם יודע כיצד לתמוך במטופל שלו מבחינה רגשית ונפשית, מה שהוא לא פחות חשוב מהדיקור עצמו. ניר הוא רופא סיני נהדר בזכות המכלול שלו. בתודה, מטופלת בריאה."
הקודם
הבא
לקביעת תור במרפאה מלאו פרטים