מעי רגיז – תסמינים וסימפטומים

תוכן עניינים
צריכים עזרה?
פניה ישירה לניר סלומון

אז מה זה בעצם תסמונת המעי הרגיז ולמה יש לי את הצרה הזאת?

דבר ראשון חשוב להבין את ההגדרה הבסיסית של תסמונת המעי הרגיז (או בשמה הלועזי Irritable bowel syndrome (IBS)). קודם כל לא מדובר במחלה אלה בתסמונת, כלומר אין ממצא פתולוגי פיזי/אורגני שניתן למצוא בבדיקות רפואיות. מטופלים עם IBS שמגיעים אלי למרפאה מתארים את מסכת הבדיקות הארוכה והלא נעימה שהם עברו רק כדי לשמוע מהרופא בסוף ש"הכל תקין". שהם רוצים להוציא את טספי הבדיקות כדי להראות לי לרוב אני אומר להם "עזבו, מה הטעם. בכל מקרה אין שם שום דבר שעזר או יעזור לכם". הכוונה היא לא שהבדיקות היו מיותרות. חשוב תמיד לעבור ברור רפואי מקיף שכאשר מרגישים שמשהו לא בסדר (ופעמים רבות אני מפנה בעצמי מטופלים לעבור בדיקה כלשהי אם אני רואה צורך בכך), אבל כאשר כל הבדיקות חוזרות תקינות צריך להתחיל לחשוב מחוץ לקופסה או להסתכל על המצב בעיניים אחרות.

 


בפגישה הראשונה שלי עם מטופלים שסובלים מ-IBS אני עורך תשאול מקיף אבל ממוקד לגבי אורך חיים, תהליך התופעות (מתי בדיוק התחילו? מתי בדיוק מופיעים?), תזונה, הרגלים ועוד כיוונים רלוונטים שעולים תוך כדי הפגישה. מניסיוני, שבאים לטיפל במעי רגיז, כל המידע חשוב אבל צריך לדעת איך לברור ולזהות את הגורמים האמיתיים להועת התסמונת אצל אותו מטופל או מטופלת. לאחר שאני מאבחן מהם הגורמים הרלוונטים באותו מקרה ניתן לגשת לטיפול.

 

תסמונת מעי רגיז הינה תסמונת מורכבת עם מעורבות של מספר מנגנונים פיזיולוגים לא מאוזנים. למשל, כמעט בכל מקרה של IBS שאני פוגש יש מוערבות של הפרעה בתנועתיות של מערכת העיכול. הפרעה תנועתית זו היא גורם מרכזי לסימפטומים רבים מהם המטופלים סובלים שמו נפיחות בטנית, עצירות, כאבי בטן ושלשול. פעילות זו של מערכת העיכול נשלטת בעיקר על ידי מערכת העצבים והכרחי לאזן מנגנון זה מחדש. דיקור הינו כלי טיפולי חשוב ויעיל לבעיה זו. פעמים רבות יש גם רגישויות למזונות מסוימים אצל טופלים. תופעה זו קשור לפגיעה ברקמות שונות במעיים ולחוסר איזון של פלורת החיידקים. מצב זה גורם לתופעות של נפיחות בלתי נסבלת של הבטן, גזים רבים ותגובה חריפה לאחר אכילה של מזונות מסוימים. הטיפול בצמחי מרפא ובפרוביוטיקה הינם הכלים המתאימים ביותר לטיפול בהיבט זה של IBS.
עדי רינגולדישנן אינסוף המלצות שונות ומשונות לטיפול במעי רגיז. לעיתים אני נדהם מהמלצות מסוימות שניתנו למטופלים שמגיעים אלי או שהם קראו באינטרנט ולא עזרו להם. לדעתי ומניסיוני, בסופו של דבר הטיפול התזונתי חייב להיות מותאם בצורה מדויקת ואישית לכל מטופל כדי להביא לתוצאות טובות. לשם כך במרפאה יש מטפלת מוסמכת בתזונה טבעית אשר מלווה את המטופלים שמגיעים אלי בכל הקשור לחלק חשוב זה של הטיפול.
לסיכום, תסמונת המעי הרגיז הינה הפרעת עיכול כרונית, מורכבת, מעיקה ולעיתים מייאשת. יש צורך בהבנה מעמיקה של המנגנונים השונים הפועלים בתסמונת זו, באבחנה אישית ומדויקת ובגישה טיפולית רחבה.
החדשות הטובות הן שהטיפול שאני נותן במרפאה לתסמונת מעי רגיז שכולל דיקור, צמחי מרפא, ייעוץ תזונתי ובמקרים מסוימים תוספי מזונה מראה תוצאות מצוינות במקרים רבים.

לשיחה וקביעת תור במרפאה של ניר סלומון מלאו פרטים
לקביעת תור במרפאה מלאו פרטים