קוליטיס – רפואת עיכול אינטגרטיבית


יפעת, בת 25, מאובחנת עם קוליטיס כיבית מגיל 17.  הקוליטיס של יפעת מפושטת לאורך כל המעי הגס, דלקת המכונה Pan-colitis, מצב שפעמים רבות מעיד על מהלך מחלה סוער וקשה יותר לטיפול.  יפעת אכן חוותה מהלך מחלה לא פשוט כלל.   
היא טופלה בתרופות מקבוצת 5ASA (פנטסה, אסקול) ולאחר שלא הגיבה מספיק לטיפול זה החלה לקבל Remicade תרופה ביולוגית לדיכוי מערכת החיסון.  
למרות שתרופה זו היא אחת התרופות החזקות לטיפול בקוליטיס כיבית, יפעת עדיין המשיכה לסבול מדלקת פעילה ולא השיגה הפוגה במחלתה.

לפני כ-10 חודשים יפעת הופנתה אלי לטיפול על ידי הרופא המטפל שלה אורי קופילוב.  דר' קופילוב הוא גסטרואנטרולוג בכיר במכון הגסטרו בשיבא וממובילי התחום של מחלות מעי דלקתיות במכון.  אנחנו עובדים בשיתוף פעולה צמוד כבר מספר שנים, מפנים מטופלים אחד אל השני וגם עורכים מחקרים אשר בוחנים את הפעילות של צמחים על תהליכים דלקתיים.
יפעת היא דוגמה טובה למקרה שבו נכון לנסות גישה משולבת אינטגרטיבית, המחלה שלה עקשנית והתגובה שלה לטיפול התרופתי לא מספיק טובה.  

כשיפעת הגיעה לטיפול במרפאה היא סבלה מ-6-7 יציאות ביום, כולם עם דימום משמעותי, כאבי בטן מכווצים שמקדימים את היציאה, דחיפות לשרותים וחולשה.  היא עברה זמן קצר לפני כן בדיקת סיגמואידוסקופיה (בדיקת קולונוסקופיה קצרה) שבה נראתה דלקת בינונית-קשה על חלקים נרחבים של המעי הגס עם כיבים ורירית פריחה ומדממת. 

 

רפואה אינטגרטיבית לטיפול בקוליטיס

התחלנו טיפול עם תרכובת כורכומין ייעודית למעיים.  זוהי תרכובת כורכומין מיוחדת אשר פיתחתי והיא נבדקה במחקר קליני בינלאומי אותו ניהלנו ממכון הגסטרו בשיבא.  יחודיות תרכובת הכורכומין הזו היא יכולתה להגיע לרירית המעי בריכוזים גבוהים ובכך להוריד את הפעילות הדלקתית באופן ממוקד יותר. בנוסף, רשמתי ליפעת טיפול בצמחים נוספים בהתאם לאבחנה האישית שלה. 

  "התוצאות היו יחסית מידיות (שבוע-שבועיים) ומאז שמונה חודשים (למעט התקלחות קצרה עקב בדיקת קולונסקופיה) שאני ברמיסיה לחלוטין ללא כאבים עם יציאות סדירות ותקינות ויותר מכל עם איכות חיים. מעבר להוקרת התודה והערכה העצומה שמחתי לשמוע על הפעילות החשובה של הפצת הטיפול ולקחת בה חלק קטן". (יפעת)

לפני כחודש עברה יפעת שוב קולונוסקופיה.  התוצאה הייתה מרשימה מאוד.  למעט ארוזיות בודדות, רירית המעי הייתה תקינה לחלוטין למראה.  

להלן בדיקות רפואיות -בדיקת בטן תחתונה לפני ואחרי טיפול במרפאה 
רירית תקינה, ללא דלקת פעילה

 

גם דר' קופילוב שביצע את הבדיקה היה מרוצה מאוד מהשיפור. הוא מכיר את המקרה של יפעת מעל 5 שנים וידע עד כמה המחלה שלה הייתה עיקשת ופגעה באיכות החיים שלה.

"יפעת נטלה מספר סוגי טיפולים לקוליטס לרבות טיפול ביולוגי אך לא בשום שלב לא הגיבה באופן משמעותי. לאחר שהחליטה להפסיק את הטיפול ועדכנה אותי ברצונה לפנות לרפואה משלימה, המלצתי שתפנה לניר, בעיקר בשל שיתוף הפעולה הצמוד והעדכון הדדי בינינו. בנוסף יש לציין שניר מתמצא היטב בעקרונות הטיפול הרפואי הקונבנציונלי במחלות מעי דלקתיות ויודע להסתמך על תוצאות בדיקות המעבדה, ההדמייה ואנדוסקופיות שמכוונות גם את הטיפול שלי". ( דר' קופילוב)

לאחר מספר שבועות פגשתי את יפעת שוב והתרשמתי משיפור משמעותי מאוד בתלונותיה. יחד עם השיפור בתלונות, חלה ירידה משמעותית מאוד במדדי הדלקת ושיפור משמעותי מאוד במראה המעי בקולונוסקופיה.

מנסיוני, בהחלט ישנם חולים שיכולים להנות מטיפול משלים במחלות מעי דלקתיות. חשוב כמובן  לציין שהמידע המחקרי בנושא עדיין דל מאוד ולכן אנו ממשיכים לקדם מחקר בתחום זה. כמו כן ישנה חשיבות קריטית לכך שהטיפול המשלים יינתן על ידי מטפל עם הבנה מעמיקה של הנושא, ובתאום עם גסטרואנטרולוג המטפל ותוך התחשבות במדדי מחלה אובייקטיביים (בדיקות מעבדה, תוצאות אנדוסקופיה והדמייה ועוד) , ולא יבוא על חשבון הטיפול והמעקב והשגרתי". 

כיום יפעת ממשיכה לקבל טיפול בכורכומין וצמחים ומרגישה מצוין.  היא נמצאת במעקב קבוע אצלי ואצל דר' קופילוב על מנת לדאוג שההפוגה בדלקת שהושגה תישמר.