קוליטיס • טיפול טבעי במחלת קוליטיס כיבית

תוכן עניינים
צריכים עזרה?
פניה ישירה לניר סלומון

מהי מחלת הקוליטיס ?

מדובר במחלה כרונית שפוגעת ברירית של המעי הגס. ברוב המקרים בהם אנשים חולים בקוליטיס היא מוגבלת ונמצאת באזור המעי הגס בלבד, אבל ישנם מקרים נדירים מאוד בהם חולי הקוליטיס גם עוברים את אזור המעי הגס, ויש מעורבות של המחלה גם באזור הסופי של המעי הדק, זאת בתגובה למתרחש במעי הגס.

דלקת קוליטיס

דלקת הקוליטיס יכולה להופיע באזור המעי הגס כולו או חלקו, אבל בכל מקרה בו קיימת דלקת קוליטיס, ישנה מעורבות של הרקטום ואם מדובר בדלקת רציפה יהיו כל האזורים עד לגבול האזור הנגוע מעורבים בדלקת.

למעלה מארבעים אחוז מהמקרים דלקת הקוליטיס תימצא באזור הרקטום, כלומר באזור של 20 ס"מ שקרובים לפי הטבעת ועד 40 ס"מ מפי הטבעת. ועשרים אחוז מהחולים בדלקת הקוליטיס כל המעי הגס יהיה נגוע לכל אורכו, בשלושים אחוז מהמקרים הדלקת ממשיכה מעבר לרקטום אבל לא מערבת את כל המעי הגס.

דלקת קוליטיס היא דלקת אשר משפיעה על שכבות הרירית השטחית בלבד ושאר השכבות לא מושפעות ממנה, אך ישנם מקרים יוצאי דופן בהם הדלקת חמורה והיא פוגעת בשכבות העמוקות יותר של דופן המעי. כל אלו תלויים באופי הסיבוכים  הנגרמים בעקבות הדלקת.

הגורמים לדלקת הקוליטיס

ישנם מספר גורמים לדלקת ואין גורם ברור אחד, ככל הנראה אלו מספר גורמים יחד שמשפיעם על הימצאות הדלקת, כך שהגורם המשפיע ביותר הוא זיהומים, כלומר אלו גורמים סביבתיים ויחד עם זאת שילוב של גנטיקה והפרעות במערכת החיסון הבסיסית של הגוף.

השפעת הקשר הגנטי – המחלה שכיחה עד פי 15 בקרב בני משפחה מהדרגה הראשונה לעומת שאר האוכלוסייה הכללית וישנה שכיחות גבוה של כ – 6 אחוז בקרב תאומים זהים בהשוואה לתאומים לא זהים, אם כן כי מדובר על כרומוזומים ספציפיים הגורמים למחלה.

תסמיני מחלת הקוליטיס

אצל כל חולה המחלה מאופיינית בדרגת קושי שונה מבחינת החומרה שלה וגם מבחינת תדירות ההתקפים.

המאפיין הבולט ביותר הוא התחלה של דימום רקטלי, זאת במקרה ורק הרקטום מעורב ונגוע בדלקת ובמקרים חריפים יותר ייתכן דימום של דם טרי מבלי הפרשת צואה במקביל.

אך אם רק חלק מהרקטום נגוע בדלקת זה יופיע בצורה שלשולית ודימום במקביל.

שלשול הוא תלונה מאוד שכיחה כשזה מגיע למחלת הקוליטיס והוא מאופיין כשלשול מאוד רירי עם נגיעות רבות של דם, כמות השלשולים היא גדולה מאוד, ישנם מקרים קשים יותר הכוללים גם שלשול בשעות הלילה, אך יחד עם זאת שלשול הוא לא התלונה העיקרית של החולים.

אם מחלת הקוליטיס מערבת רק את הרקטום החולה יכול להיות ומתלונן גם על עצירות, או על תחושה של צורך ביציאה למרות שהקיבה ריקה. בנוסף לעצירות והרגשה של צורך ביציאה יכול החולה להתלונן על ביקורים תכופים בשירותים ללא יציאה כלל למרות הרגשה של צורך חזק מאוד ביציאה, או יציאה רירית בלבד. שם התחושה הזאת מכונה טנזמוס.
בעקבות אותן תחושות הן גם מלוות בכאבי בטן אך כאבי הבטן אינם בולטים ומאפיינים חלק גדול מהחולים בדלקת קוליטיס.

בעקבות יציאות הדם הרבות נגרם סוג של אנמיה ומכאן שיכול להיות מצב שהחולה מתלונן גם עייפות כללית וחולשה באופן קבוע מרגע הופעת הדלקת בשלבים המתקדמים שלה.

בנוסף יש לשקול תוספי חלבון שחוסר החלבון והמלחים שהגוף מאבד בעקבות השלשול, תופעות של חום גוף גבוה יכולות להיות רק במקרים בהם הדלקת היא כרונית.

מחלת הקוליטיס היא כרונית, והיא מאופיינת בהתקפים, שבין ההתקפים האלו החולה הוא ללא תלונות כלל על המאפיינים של המחלה, לכן זמן זה הוא רק הפוגה, ישנם מקרים בהם יש הפוגות ארוכות וממושכות מאוד.

קוליטיס – תסמינים ושיטות טיפול

קוליטיס היא דלקת במעי ויכולה להופיע לסירוגין, לאורך תקופות. אנשים הלוקים בקוליטיס סובלים מתסמינים שונים, החל משלשול, ריבוי יציאות, כאבי בטן, ירידה במשקל ואף חום. רפואת עיכול אינטגרטיבית מציעה שילוב בין כמה גורמי ריפוי משמעותיים, היכולים להפחית את עוצמת ההתקף ואף להעלימו כללי בעתיד. אנו ממליצים על שילוב בין צמחי מרפא, שינוי בתזונה ובאורח חיים ועדים לרגרסיות משמעויות בתופעה.

מהי קוליטיס?

קוליטיס
 1. קוליטיס טיפול טבעי

קוליטיס היא דלקת במעי הדק או הגס. הגורמים לה לא ידועים במדויק, אם כי לאורח החיים הכולל תזונה לא מאוזנת השפעה על התלקחות של התפרצויות. הדלקת מתאפיינת בכמה תסמינים עיקריים:

 • שלשול וריבוי יציאות – בשל פעילות לא סדירה של המעיים, אין תהליך עיכול מסודר והאדם חווה שלשול או ריבוי יציאות, אף שש ביום. בניגוד לכך, עלולים חולי קוליטיס בחלק התחתון של המעי הגס לסבול מיציאות מימיות ומעצירויות.
 • כאבי בטן – הקוליטיס גורמת לכאבי בטן, כולל עוויתות מכאיבות.
 • ירידה במשקל – זו נובעת מתהליך עיכול לא תקין ומחשש של החולים עצמם, כי כל מזון שיצרכו יגרום להתקף. לכן יורדים לפעמים החולים בקוליטיס במשקל והדבר פוגע בבריאותם.

תסמינים נוספים יכולים להיות חולשה כללית, חום ועוד. יש לקבל אבחון מדויק ובדיקה של המערכת החיסונית הכללית של המטופל, לפני התאמת הטיפול המתאים לו. הטיפול נועד להקל על ההתקף הנוכחי, כמו גם לחזק את חוסנה של מערכת העיכול כדי למנוע התקפי קוליטיס בעתיד.

טיפול בקוליטיס כיבית

רפואת עיכול אינטגרטיבית מציעה שילוב בין כמה גורמים, שנמצאו אפקטיביים בהטבת התקף ואף במניעתו בעתיד. אנו במרפאתו של ניר סלומון מציעים טיפול משולב הכולל צמחי מרפא המחזקים את המערכת החיסונית, טיפול בצמחים ייעודיים כגון כורכום, דיקור להמרצת מחזור הדם וחיזוק המערכת החיסונית וכמובן ייעוץ תזונתי. הייעוץ התזונתי חשוב ביותר והוא מותאם אישית לכל מטופל, כדי למנוע ירידה במשקל וחוסרים תזונתיים.

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם מרפאתו של ניר סלומון. נוכל לספק לכם פרטים נוספים על רפואת עיכול אינטגרטיבית בטיפול בקוליטיס ברמות התפרצות שונות. אנא התקשרו או השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם עם כל המידע הדרוש לכם עם קוליטיס.

טיפים להתמודדות עם קוליטיס כיבית

 • מומלץ לצרוך חיידקי פרוביטיקה היעילים עבור פלורת המעיים, מספקים הגנה מפני חיידקים פתוגניים ומחזקים מערכת עיכול וחיסון. החיידקים נמצאים ביוגורט, קפיר, כרוב כבוש, מלפפון חמוץ, מיסו.
 •  יש להקפיד על פעילות גופנית מתונה, תרונותיה: בשיפור מסת העצם-שריר, בפעילות  מערכת החיסון, באיכות השינה ובהפחתת הכאבים הנלווים למחלה.
 • מוצרי חלב קשים לעיכול ועלולים להגביר כאבי בטן ושלשולים. נסו להימנע ממוצרי חלב ובדקו האם הדבר גורם להקלה בתסמינים כגון: שלשול, נפיחות וכאבי בטן.
 • חשיבות צריכת צמחי מרפא: הכורכומין משמש כחומר אנטי דלקתי,  ונמצא יעיל מאוד לטיפול בזיהומים, גזים ובדלקות במערכת העיכול.
 • יתרונותיהם של תרגילי נשימה ותנועה: בהגברת זרימת הדם במערכת העיכול, הגדלת ספיגת המזון, הפחתת חומציות, ירידה בנפיחות ובגזים, ובמניעת עצירות.
 •  מומלצת שתיית מים מרובה החשובה במצבים של שלשול או עצירות. לא מומלצים משקאות ממותקים ומוגזים, אלו עלולים לגרום לתחושת מלאות, שיהוקים וגזים.
 • חיידקי פרוביטיקה יעילים עבור פלורת המעיים, מספקים הגנה מפני חיידקים פתוגניים ומחזקים מערכת עיכול וחיסון. החיידקים נמצאים ביוגורט, קפיר, כרוב כבוש, מלפפון חמוץ, מיסו.
 • סיבים מסיסים מאיטים את קצב ריקון הקיבה ומאריכים תחושת שובע: קישואים, גזר, דלעת, חומוס, עדשים, שעועית, אפונה, פולי סויה, שיבולת שועל, אגסים, תפוחים, בננות.
 • דיקור מעודד שחרור אנדורפינים (משככי כאב ונוגדי חרדה טבעיים) במוח. מטפל בתופעות של כאב, חולשה, בחילות, המתלווים פעמים רבות למחלות מעי דלקתית – קוליטיס.
שואלים האם זה אפשרי: קוליטיס ריפוי מוחלט !? צרו קשר עם מפראות של ניר סלמון לקבל מידע לגבי קוליטיס טיפול אלטרנטיבי – וקבלו ייעוץ מקצועי בנושא
ניר מתראיין בתוכניתו של פרופ' קרסו בנושא מחקר הכורכומין בביה"ח שיבא תל השומר
ניר מתראיין בתוכניתו של פרופ' קרסו בנושא טיפולים חדשניים בצמחי מרפא להפרעות במערכת העיכול
זכייה בפרס מחקר מצטיין עבור שני מחקרים שעסקו בטיפול פורץ דרך בתרכובות צמחיות למחלות מעי דלקתיות בכנס ה-IDDF הונג קונג,סין (2014 ו-2015)
חול 1

פריצת דרך בטיפול בקוליטיס כיבית

לשיחה וקביעת תור מלאו פרטים
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הייתי בכיתה ח' כשגילו אצלי את הקוליטיס. עד אז סבלתי מדימומים וכאבים נוראיים והתרופה הראשונה והיעילה ביותר הייתה סטרואידים. היו לי מאז תרופות שונות ומגוונות שאף אחת מהן לא הפסיקה את הדלקת לטווח ארוך ותמיד חזרתי לסטרואידים. בסופו של דבר, המצב רק החריף ולא יכולתי להפסיק להשתמש בסטרואידים. תופעות הלוואי והנזק לטווח ארוך אילצו אותי לחפש תרופה אחרת, כזו שתעבוד. כמפלט אחרון הגעתי לכאן אחרי 3 שנים סוף סוף מצאתי מענה אמיתי. הדלקת הפסיקה ואני נקייה מסטרואידים כבר חודשיים, שזה בכלל לא מובן מאליו. בנוסף, זכיתי לטיפול מסור ואישי ( גם למחוץ לשעות העבודה של המרפאה. יכולה להתקשר ולכתוב מייל ולבקש עצה ולעדכן כל הזמן וזה חשוב לא פחות. לסיכום אני יכולה לומר, תודה ​
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הרגשתי איך איכות החיים שנפגעה הולכת ומשתפרת מיום ליום עד שהגעתי לרמיסיה המיוחלת“
רבקה
רבקהכאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
שמי רבקה ואני אם למתבגר בן 15. אנחנו מטופלים במרפאה של ניר ממאי 2014 אחרי שחיפשנו ללא לאות מישהו שיעזור לטל להחזיר לעצמו את איכות החיים של מתבגר נורמטיבי... טל סבל מכאבי בטן עזים ושלשולים קשים ובעצם בילה את רוב היום בשירותים. הוא הפסיד טיולים, מסיבות, ביה"ס ובעצם הרבה מהחיים עצמם. טל עבר את כל הבדיקות: גסטרו, קולונוסקופיה והיה בביקורים אצל רופאים מומחים. התשובה היתה שאין תשובה. הכל תקין. אולי זה פסיכולוגי? נשאלנו שוב... עד שהגענו לניר וכמעט במטה קסמים עם הסבר על מה שקורה במערכת העיכול, שילוב של דיקור, כורכומין פרוביוטיקה ופורמולה - החיים של טל השתנו ללא הכר. הוא חזר להתאמן, לביה"ס, לחברים לטיולים ונסע לחו"ל עם הפורמולות ודאג לקחת אותן.. ובאמת מלבד ארועים בודדים הוא ממשיך כבר כחצי שנה להינות מאיכות חיים. שימשיך כך...
מטופלת בריאה​כאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
"הגעתי לניר דרך האינטרנט, דיברה אלי העובדה שהוא מנהל את מחלקת הרפואה הסינית במכון הגסטרו בבית החולים תל השומר.   כשהגעתי אליו, סבלתי מעצירות קשה שאובחנה כמעי רגיז, כמעט לא יכולתי לאכול דבר וסבלתי מאד מכאבי בטן וכן גם מכאבים באיזור הסרעפת. ניר, בגישה מאד מקצועית ונעימה מיפה את המכאובים ושרטט תהליך מאד ברור ומעמיק בנוגע לריפוי שלי.  ידענו לאן אנחנו הולכים ולאן אנחנו שואפים להגיע ולא פחות חשוב, ניר ידע איך להגיע אל היעד. כעבור כמה שבועות, בתהליך נכון והדרגתי, חזרתי לאכול כל העולה על דעתי, נפסקו לגמרי הכאבים, וחזרתי לעצמי ולבריאות מלאה. ניר, בנוסף להיותו מומחה בדיקור ומצחי מרפא, הוא גם יודע כיצד לתמוך במטופל שלו מבחינה רגשית ונפשית, מה שהוא לא פחות חשוב מהדיקור עצמו. ניר הוא רופא סיני נהדר בזכות המכלול שלו. בתודה, מטופלת בריאה."
הקודם
הבא
לקביעת תור במרפאה מלאו פרטים