NirSolomin-Logo

קוליטיס כיבית – טיפול מוצלח

תוכן עניינים
צריכים עזרה?
פניה ישירה לניר סלומון

קוליטיס כיבית – טיפול מוצלח


מהי קוליטיס כיבית?

קוליטיס כיבית (ulcerative colitis) הינה מחלת מעי דלקתית, המערבת את שכבת המוקוסה של המעי הגס.
הסיבה להתפרצות המחלה אינה ידועה, אך הסברה הקיימת מצביעה על תגובה לא מאוזנת של המערכת החיסונית.
בנוסף, תיתכן מעורבות של גורמים סביבתיים כמו זיהומים ויראלים וחיידקיים, תזונה ומתח בשילוב עם מרכיב גנטי.
ברוב המקרים ההתפרצות הראשונה של המחלה היא בעשור השני והשלישי (גילאים 10-30) אך היא יכולה להופיע בכל גיל.
נפוצותה של דלקת המעי בעליה בקרב אוכלוסית ישראל, והיא נפוצה במיוחד אצל יהודים אשכנזים ואצל אנשים עם היסטוריה משפחתית של המחלה.

הטיפול התרופתי במחלה מבוסס על תרופות אנטי-דלקתיות מקבוצת 5ASA כגון: פנטסה, אסקול ורפסאל כ"קו ראשון”,  ובמקרים אקוטים ובמידה והטיפול הראשוני לא הועיל, ניתנות תרופות מדכאות מערכת חיסון כ"קו שני”, כגון: אימורן, רמיקייד וסטרואידים (  כאשר הן נלקחות לאורך זמן, עלולות להיות תופעות לוואי רבות וסיכונים משמעותיים).  מקרים קשים אשר אינם מגיבים לטיפול השמרני מגיעים לניתוח בו מסירים את מלוא המעי הגס.

מבדיקת הקולונוסקופיה שעברה כשבוע לפני שהתחלנו את הטיפול, ניתן לראות בתמונות למטה את רירית המעי המכוייבת ( תמונה המתאימה לקוליטיס כיבית). 

 

דרכי טיפול במחלת מעי דלקתית

חגית, בת 30, אובחנה עם קוליטיס לפני כ-5 שנים, לאחר בדיקת קולונוסקופיה וביופסיות אשר אשרו אבחנה היסטולוגית זו. רופאת הגסטרו המטפלת המליצה להתחיל בטיפול תרופתי, אך חגית החליטה לבחון דרכי טיפול נוספות. חגית הגיעה אליי למרפאה  במכון הגסטרו בבית חולים תל השומר, מסגרת המאפשרת זמינות גבוה של בדיקות רפואיות ומעקב. בשנה האחרונה היא חוותה שני התקפים שלוו ביציאות רכות, מלוות בדימום וריריות, וכחודש לפני שהגיעה לטיפול חוותה התקף שלישי שהיה אף חמור יותר ובעקבותו היא התחילה את הטיפול. בהתקף השלישי הסימפטומים היו חריפים יתר, מידי יום כ 6-7 יציאות רכות עד מיימיות,  מלוות בדימום, כאב בטן עמום אחרי היציאה ודחיפות גדולה לפני יציאה.

בעקבות הסימפטומים האקוטים של חגית ובעיקר עקב הדימום הרב ביציאות, הפורמולה שהיא קיבלה הייתה לטיפול בדלקת המעי, בדגש רב יותר לדימום ולפגיעה במעי. כבר לאחר כשבוע לאחר שהתחלנו טיפול היא הרגישה טוב יותר, היה שיפור בכמות הדימום והריריות ביציאה והקלה בכאבי הבטן. הדימום, שמהווה אינדיקציה לרמת הפגיעה הדלקתית ברירית, השתפר וזו הייתה המטרה הראשונה. חודשיים לאחר תחילת הטיפול חגית הייתה ברמיסיה (הפוגה) קלינית מלאה, היציאות היו תקינות לחלוטין, ללא דימום או ריריות.

y7qq--_5Qg-Rvbp9KSKq8hcgvwuRUsPjQWqqYmJFw1DoOEEvx7nHpyycEcoGgkjnR_xZTT9S2sDrAVJ1Fp5EdpIGBZZIvkle6iFfXOTrcuSrxOaJZ9HcRyasUFgeJcGi63ze4tLKBK_j2Gv-NQהמלצתי לה לעבור בדיקת סיגמואידוסקופיה (בדיקת קולונוסקופיה קצרה שבה בודקים את חלקו האחרון של המעי הגס), בכדי שנהיה בטוחים שהדלקת אכן שקטה כפי שניתן להבין על פי הסימפטומים שאינם עוד . התמונה מצד שמאל מראה את רירית המעי כשהיא תקינה לחלוטין (החומר הירוק/צהוב בחלקו העליון של התמונה הוא שארית מזון) וכך ניתן היה לקבוע בוודאות שחגית ברמיסיה מלאה של המחלה. חגית נמצאת במעקב וממשיכה להרגיש טוב, הצמחים שהיא מקבלת כיום במינון נמוך מאוד. לאחרונה היא ילדה את בתה הראשונה. ההריון עבר בשלום בכל הקשור לקוליטיס. 

 לשיחה וקביעת תור מלאו פרטים
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הייתי בכיתה ח' כשגילו אצלי את הקוליטיס. עד אז סבלתי מדימומים וכאבים נוראיים והתרופה הראשונה והיעילה ביותר הייתה סטרואידים. היו לי מאז תרופות שונות ומגוונות שאף אחת מהן לא הפסיקה את הדלקת לטווח ארוך ותמיד חזרתי לסטרואידים. בסופו של דבר, המצב רק החריף ולא יכולתי להפסיק להשתמש בסטרואידים. תופעות הלוואי והנזק לטווח ארוך אילצו אותי לחפש תרופה אחרת, כזו שתעבוד. כמפלט אחרון הגעתי לכאן אחרי 3 שנים סוף סוף מצאתי מענה אמיתי. הדלקת הפסיקה ואני נקייה מסטרואידים כבר חודשיים, שזה בכלל לא מובן מאליו. בנוסף, זכיתי לטיפול מסור ואישי ( גם למחוץ לשעות העבודה של המרפאה. יכולה להתקשר ולכתוב מייל ולבקש עצה ולעדכן כל הזמן וזה חשוב לא פחות. לסיכום אני יכולה לומר, תודה ​
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הרגשתי איך איכות החיים שנפגעה הולכת ומשתפרת מיום ליום עד שהגעתי לרמיסיה המיוחלת“
רבקה
רבקהכאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
שמי רבקה ואני אם למתבגר בן 15. אנחנו מטופלים במרפאה של ניר ממאי 2014 אחרי שחיפשנו ללא לאות מישהו שיעזור לטל להחזיר לעצמו את איכות החיים של מתבגר נורמטיבי... טל סבל מכאבי בטן עזים ושלשולים קשים ובעצם בילה את רוב היום בשירותים. הוא הפסיד טיולים, מסיבות, ביה"ס ובעצם הרבה מהחיים עצמם. טל עבר את כל הבדיקות: גסטרו, קולונוסקופיה והיה בביקורים אצל רופאים מומחים. התשובה היתה שאין תשובה. הכל תקין. אולי זה פסיכולוגי? נשאלנו שוב... עד שהגענו לניר וכמעט במטה קסמים עם הסבר על מה שקורה במערכת העיכול, שילוב של דיקור, כורכומין פרוביוטיקה ופורמולה - החיים של טל השתנו ללא הכר. הוא חזר להתאמן, לביה"ס, לחברים לטיולים ונסע לחו"ל עם הפורמולות ודאג לקחת אותן.. ובאמת מלבד ארועים בודדים הוא ממשיך כבר כחצי שנה להינות מאיכות חיים. שימשיך כך...
מטופלת בריאה​כאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
"הגעתי לניר דרך האינטרנט, דיברה אלי העובדה שהוא מנהל את מחלקת הרפואה הסינית במכון הגסטרו בבית החולים תל השומר.   כשהגעתי אליו, סבלתי מעצירות קשה שאובחנה כמעי רגיז, כמעט לא יכולתי לאכול דבר וסבלתי מאד מכאבי בטן וכן גם מכאבים באיזור הסרעפת. ניר, בגישה מאד מקצועית ונעימה מיפה את המכאובים ושרטט תהליך מאד ברור ומעמיק בנוגע לריפוי שלי.  ידענו לאן אנחנו הולכים ולאן אנחנו שואפים להגיע ולא פחות חשוב, ניר ידע איך להגיע אל היעד. כעבור כמה שבועות, בתהליך נכון והדרגתי, חזרתי לאכול כל העולה על דעתי, נפסקו לגמרי הכאבים, וחזרתי לעצמי ולבריאות מלאה. ניר, בנוסף להיותו מומחה בדיקור ומצחי מרפא, הוא גם יודע כיצד לתמוך במטופל שלו מבחינה רגשית ונפשית, מה שהוא לא פחות חשוב מהדיקור עצמו. ניר הוא רופא סיני נהדר בזכות המכלול שלו. בתודה, מטופלת בריאה."
Previous
הבא
לקביעת תור במרפאה מלאו פרטים