NirSolomin-Logo

072-3945185

(שלוחה 2)

דוא”ל [email protected]

 רפואת עיכול אינטגרטיבית


בעשור האחרון חלה התקדמות מרשימה בטיפול במחלות מעי דלקתיות (IBD), בתחום הרפואה האינטגרטיבית ( רפואת עיכול משלימה לצד הטיפול הקונבנציונלי). יותר ויותר אנשים מחפשים אחר רפואה מותאמת אישית (Personalized Medicine) אשר משלבת כלים אבחוניים מדויקים וטיפוליים מהרפואה הקונבנציונאלית והטבעית.  שילוב זה צובר הישגים משמעותיים ויעילותו מוכחת במחקרים קליניים רבים שמתפרסמים בתחום.

ניר סלומון (C.Ac, C.Hb)

אם את/ה סובל/ת משלשולים וכאבי בטן על בסיס קבוע, ייתכן שאתם סובלים ממחלת קרוהן.

מחלת הקרוהן היא מחלה כרונית אשר גורמת לדלקת רירית במערכת העיכול, ונחשבת למחלה אוטואימונית מערכת החיסונית תוקפת את רקמות מערכת העיכול. הדלקת יכולה להשפיע על כל חלקי מערכת העיכול, מן הפה אל פי הטבעת , אך ברוב המקרים היא מתבטאת בחלק האחרון של המעי הדק.

תסמיני הקרוהן הנפוצים:
שלשול, כאבי בטן, עייפות וחולשה, דימום רקטלי, ירידה במשקל,  הרזיה, צואה מלווה בדם וריר, בחילות והקאות, מחסור בויטמינים, בעיות פסיכולוגיות (דיכאון, חרדה, קושי בהתמודדות עם המחלה).
אנשים החולים בקרוהן יכולים להינות מתקופות הפוגה ( רימסיה) בהן אין סימפטומים כלל, אולם ניתן לצפות בתקופות רבות וממושכות בהן התסמינים הנ״ל מהווים הפרעה רבה.

הסיבה המדויקת של מחלת קרוהן אינה ידועה, יחד עם זאת,
המחקר מצביע על 
שילוב של גורמים שיכולים להוות מצע להתפרצות המחלה:

גנטיקה – גנים יורש מההורים עלולה להעלות את הסיכון לפתח מחלת קרוהן
מערכת החיסון – הדלקת עלולה להיגרם על ידי בעיה עם מערכת החיסון (ההגנה של הגוף מפני זיהומים ומחלות) שגורמת לו לתקוף חיידקים בריאים במעי
זיהום קודם – זיהום קודם עלול לעורר תגובה של ֿ מערכת החיסונית.
גורמים סביבתיים – מחלת קרוהן היא השכיחה ביותר במדינות המתועשות במערב לעומת חלקים העניים של העולם כגון אפריקה.

על מי מחלת קרוהן משפיע?
מחלת קרוהן יכולה להשפיע על אנשים בכל הגילאים,  ילדים ומבוגרים כאחד. יחד עם זאת, ברוב המקרים הראשונים הנטייה לפתח את המחלה הינה בין הגילאים 15-30.
למחלה יש נטייה להופיע אצל נשים יותר מאשר אצל גברים, והיא נפוצה יותר באוכלוסיית אנשים לבנים יותר מאנשים שחורים או אסיאתים.

איך מטפלים בקרוהן?
בשלב זה אין תרופה למחלת קרוהן, ולכן מטרת הטיפול היא לעצור את התהליך הדלקתי, להקל על התסמינים ולהימנע מניתוח.
הטיפול התרופתי הקונבנציונלי להתמודדות עם תסמיני הקרוהן:

  • סטרואידים
  • תרופות לדיכוי המערכת החיסונית
  • תרופות המפחיתות דלקות
  • לאחר שמשיגים שליטה  בסימפטומים ויש רימסיה (הפוגה), תרופות נוספות במינון נמוך יותר עשויות להיות נחוצות בכדי  לשמור על מצב שקט של הדלקת.

תוסף פרוביוטי מדי יום, תומך במערכת החיסון של הגוף, משפר תפקוד מערכת עיכול ואת הספיגה של מינרלים, ומסייע בהפחתת תדירות השלשולים (מזונות פרוביטויים: כרוב כבוש, קפיר, יוגורט).

מומלץ להימנע ממוצרים אלרגנים במזון כגון: חיטה, שעורה, שיפון, שיבולת שועל, כוסמין, מוצרי סויה, אגוזים, בוטנים, ביצים, וחלבונים.

דיקור מעודד שחרור אנדורפינים (משככי כאב ונוגדי חרדה טבעיים) במוח. מטפל בתופעות של כאב, חולשה, בחילות, המתלווים פעמים רבות למחלות מעי דלקתיות.

שתיית נוזלים – כאשר השלשולים תכופים, עלולים לאבד כמות גדולה של נוזלים. הקפידו לשתות לפחות 2 ליטר מים ליום, והמעיטו בקפאין.

חשיבות צריכת תוסף כוכרומין:
הכורכומין משמש כחומר אנטי דלקתי,  ונמצא יעיל מאוד לטיפול בזיהומים, גזים ובדלקות במערכת העיכול

אכלו ארוחות קטנות – מסייע למניעת התלקחות המחלה, לספיגת המזון בגוף, להפחתת לחץ על מערכת העיכול, ובכך מסייע בהפחתת התסמינים (נפיחות, גזים והתכווצויות).

לקביעת תור במרפאה מלאו פרטים