NirSolomin-Logo

קוליטיס תסמינים

תוכן עניינים
צריכים עזרה?
פניה ישירה לניר סלומון

שאנו מדברים על תסמינים של מחלה, הכוונה היא הדרכים שבהם המחלה באה ליידי ביטוי, מחלת הקוליטיס יכולה להגיע במספר דרכים ליידי ביטוי, רבים נוטים לחשוב כי תסמינים אלו הם מאפיין מובהק של המחלה. לכן אין לראות בנאמר במאמר זה כיעוץ רפואי ויש לפנות לרופא על מנת לוודא שאכן מדובר בקוליטיס ולבצע את הבדיקות המתאימות.

התסמינים העיקריים למחלת הקוליטיס

ישנם שני קבוצות גיל עיקריות בהן אנו נזהה את המחלה, הקבוצה הראשונה היא הקבוצה הצעירה בטווח הגילאים 15 עד 30 שנים והקבוצה השנייה שהיא הקבוצה המבוגרת יותר שבה טווח הגילאים נע בין 60 שנים ועד גיל 80 שנים.

יחד עם טווח הגילאים, מאפיין נוסף של המחלה הוא שהיא שכיחה בקרב נשים וגברים באופן זהה, אבל מחקרים רבים גילו דבר מפתיע לגבי מחלת הקוליטיס, שהיא פוגעת בעיקר בבני מעמד סוציו אקונומי גבוה הרבה יותר מאשר מבני המעמד הסוציו אקונומי הנמוך של האוכלוסייה.

מחלת הקוליטיס מאופיינית בהתפרצויות ולאחר מכן ישנה נסיגה, מה שנקרא גם בשפה היותר מקצועית התלקחות ורמיסיה. כלומר שגם אם ישנה הקלה והחולה לא חוו תופעות של כאב ואת התסמינים של המחלה, אין זה אומר שהדלקת נעלמה, אלא זה רק משהו שמאפיין את הקוליטיס.

תסמיני המחלה הם מגוונים ואצל כל חולה הם יופיעו בצורה שונה וגם בדרגת חומרה שונה ובנוסף לזה כל התסמינים עלולים להשתנות מהתקף להתקף.

וזאת רשימת התסמינים שמאפיינים את המחלה בתקופת ההתפרצות שלה.

  • שלשול – התסמין אולי המרכזי והעקרי של מחלת הקוליטיס הוא שלשלול בדרגות חומרה שונות כמו שכבר ציינו. ישנם מקרים בהם השלשול חריף מאוד ויכול גם לגרום למצב של התייבשות. במקרה כזה חובה לפנות לחדר מיון לרפואה דחופה ולקבל טיפול באמצעות עירוי של נוזלים.

במקרים קיצוניים ישנם חולים שמקבלים הזנה ישירות לווריד וזאת בכדי לא לגרות כלל את מערכת העיכול, אבל גם שלשלול חריף הוא תסמין, לכן אל תחכו להגיע למצב של התייבשות, אם אתם מרגישים שלשלול שלא בגלל משהו כבתי רגיל, פנו מיד לרופא לביצוע בדיקת דם מתאימה.

בנוסף השלשול מלווה בהפרשות של דם, אך אין זה אומר שכל שלשול מגיע עם דימום, השלשול הוא מאוד רירי במקרה ושינה קוליטיס במעי.

  • ריבוי יציאות ועצירות – כמו שכבר הסברנו, אצל כל אחד מאפיינן הקוליטיס מופיע בצורה שונה ולכן חלק יסבלו מעצירות בזמן שאחרים סובלים מיציאות רבות.

מאפיין זה לא מאפיין דווקא שכבת גיל, אלא כמו כל יתר המאפיינים הוא מופיע בשני שכבות הגיל, המבוגרת והצעירה גם יחד.

במקרה של יציאות מרובות אני מדברים על כמות של למעלה מ 6 יציאות ביום, ישנם כאלו שאפילו מתעוררים בלילה עם צורך ליציאה ועוברים את המספר של שש יציאות ביום.

בנוסף ישנו מקרה הנקרא טנזמוס שזאת תחושה של צורך ביציאה וחוסר יכולת לרוקן את היציאה באופן מלא.

  • חום גבוה שמלווה בכאבי בטן – התסמין המרכזי והנפוץ ביותר קרב חולים בדלקת קוליטיס הוא כאבי בטן חזקים שמלווים בעיוותים של המעיים. ישנם מקרים קשים וחריפים מאוד שכאבי הבטן גם פוגעים באיכות החיים של החולה ככה שהוא לא מסוגל לתפקד באופן תקין במהלך היום.

מקרה זה של כאבי בטן חריף ביותר קורה בעת מעבר של מזון באזור המעי הגס, ואז בכדי למנוע את הכאבים האלו ולמנוע מעבר של מזון במעי הגס יש צורך לתת לחולים תזונה ורידית עד לטיפול מלא בדלקת הקוליטיס.

במקרים קיצוניים אלו גם תחול עלייה ניכרת בחום הגוף של החולה.

לשיחה וקביעת תור מלאו פרטים
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הייתי בכיתה ח' כשגילו אצלי את הקוליטיס. עד אז סבלתי מדימומים וכאבים נוראיים והתרופה הראשונה והיעילה ביותר הייתה סטרואידים. היו לי מאז תרופות שונות ומגוונות שאף אחת מהן לא הפסיקה את הדלקת לטווח ארוך ותמיד חזרתי לסטרואידים. בסופו של דבר, המצב רק החריף ולא יכולתי להפסיק להשתמש בסטרואידים. תופעות הלוואי והנזק לטווח ארוך אילצו אותי לחפש תרופה אחרת, כזו שתעבוד. כמפלט אחרון הגעתי לכאן אחרי 3 שנים סוף סוף מצאתי מענה אמיתי. הדלקת הפסיקה ואני נקייה מסטרואידים כבר חודשיים, שזה בכלל לא מובן מאליו. בנוסף, זכיתי לטיפול מסור ואישי ( גם למחוץ לשעות העבודה של המרפאה. יכולה להתקשר ולכתוב מייל ולבקש עצה ולעדכן כל הזמן וזה חשוב לא פחות. לסיכום אני יכולה לומר, תודה ​
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הרגשתי איך איכות החיים שנפגעה הולכת ומשתפרת מיום ליום עד שהגעתי לרמיסיה המיוחלת“
רבקה
רבקהכאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
שמי רבקה ואני אם למתבגר בן 15. אנחנו מטופלים במרפאה של ניר ממאי 2014 אחרי שחיפשנו ללא לאות מישהו שיעזור לטל להחזיר לעצמו את איכות החיים של מתבגר נורמטיבי... טל סבל מכאבי בטן עזים ושלשולים קשים ובעצם בילה את רוב היום בשירותים. הוא הפסיד טיולים, מסיבות, ביה"ס ובעצם הרבה מהחיים עצמם. טל עבר את כל הבדיקות: גסטרו, קולונוסקופיה והיה בביקורים אצל רופאים מומחים. התשובה היתה שאין תשובה. הכל תקין. אולי זה פסיכולוגי? נשאלנו שוב... עד שהגענו לניר וכמעט במטה קסמים עם הסבר על מה שקורה במערכת העיכול, שילוב של דיקור, כורכומין פרוביוטיקה ופורמולה - החיים של טל השתנו ללא הכר. הוא חזר להתאמן, לביה"ס, לחברים לטיולים ונסע לחו"ל עם הפורמולות ודאג לקחת אותן.. ובאמת מלבד ארועים בודדים הוא ממשיך כבר כחצי שנה להינות מאיכות חיים. שימשיך כך...
מטופלת בריאה​כאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
"הגעתי לניר דרך האינטרנט, דיברה אלי העובדה שהוא מנהל את מחלקת הרפואה הסינית במכון הגסטרו בבית החולים תל השומר.   כשהגעתי אליו, סבלתי מעצירות קשה שאובחנה כמעי רגיז, כמעט לא יכולתי לאכול דבר וסבלתי מאד מכאבי בטן וכן גם מכאבים באיזור הסרעפת. ניר, בגישה מאד מקצועית ונעימה מיפה את המכאובים ושרטט תהליך מאד ברור ומעמיק בנוגע לריפוי שלי.  ידענו לאן אנחנו הולכים ולאן אנחנו שואפים להגיע ולא פחות חשוב, ניר ידע איך להגיע אל היעד. כעבור כמה שבועות, בתהליך נכון והדרגתי, חזרתי לאכול כל העולה על דעתי, נפסקו לגמרי הכאבים, וחזרתי לעצמי ולבריאות מלאה. ניר, בנוסף להיותו מומחה בדיקור ומצחי מרפא, הוא גם יודע כיצד לתמוך במטופל שלו מבחינה רגשית ונפשית, מה שהוא לא פחות חשוב מהדיקור עצמו. ניר הוא רופא סיני נהדר בזכות המכלול שלו. בתודה, מטופלת בריאה."
הקודם
הבא
לקביעת תור במרפאה מלאו פרטים