תסמונת המעי הרגיז / רגיש (Irritable bowel syndrome (IBS

מהי תסמונת המעי הרגיז/רגיש?

תסמונת המעי רגיז, או הרגיש, הינה הפרעת עיכול כרונית של מערכת העיכול שבה לא ניתן למצוא ממצא אורגני / פיזי בבדיקות רפואיות.  תסמונת זו נפוצה מאוד ומחקרים מדברים על כך שכ-15-20% מהאוכלוסייה סובלים מתופעות הקשורות למעי רגיש.

מהם הגורמים לתסמונת המעי הרגיז?

נכון להיום לא ידוע במדויק מהם גורמים להופעת תסמונת המעי הרגיז אצל אנשים.  ידוע שגורמים כמו מתח נפשי, תזונה לקויה, מזהמים שונים במערכת העיכול ורגישויות מסוימות יכולים להשפיע על תופעות של מעי רגיש. פעמים רבות הסימפטומים קשורים למצב רגשי ונוטים להחמיר בתקופות של מתח מוגבר.

מהם הסימפטומים של מעי רגיז?

הסימפטומים הנפוצים ביותר הם כאבי בטן, שלשול או יציאות לא סדירות, עצירות, נפיחות בטנית גדולה, גזים, דחף גדול לרוץ לשירותים,  בחילות, תחושת חוסר התרוקנות, רגישויות למזונות מסוימים ונוקשות של הבטן.

הטיפול מתמקד בהיבט התפקודי של מערכת העיכול, בסימפטומים ובביטוי האינדיבידואלי ומביא לשיפור עצום בתפקוד מערכת העיכול ובאיכות חיי המטופל.

כיצד רפואת עיכול אינטגרטיבית מטפלת במעי רגיז?

בגלל העדר ממצא אורגני (פיזי) בתסמונת זו, הטיפול התרופתי הקונבנציונלי הינו מוגבל ולרוב סימפטומטי בלבד ואינו נותן מענה טוב מספיק לחולים אלו שממשיכים לסבול מהתופעות לעיתים במשך שנים.

צמחי מרפא – הטיפול בתסמונת המעי הרגיז מורכב וכולל צמחי מרפא  בעלי תכונות אנטי-דלקתיות אשר מסדירים את תנועתיות מערכת העיכול, מאזנים פעילות מטבולית, מפחיתים נפיחות ומחזקים את חוסנה של המערכת לעמוד בפני מתח ומזהמים).

דיקור סיני – יעיל מאוד להרגעת המתח העצבי הפועל על המעיים ולהפחית כאבים ונפיחות בבטן. פועל ביעילות ברובד המורכב של הקשר בין מנגנוני המתח השונים לבין מערכת העיכול הפיזית
שילוב של שני כלים אלו מאפשר טיפול יעיל ומדויק, הקלה משמעותית בתסמינים וריפוי של תסמונת מעיקה זו. הטיפול בדיקור כולל לרוב מקבץ קטן של בין 2-5 מחטים עדינות.

לחצו לקריאה על טיפול מוצלח במעי הרגיז

ניר סלומון מתראיין בתוכניתו של פרופ' קרסו: טיפולים חדשניים בצמחי מרפא להפרעות במערכת העיכול