שלשולים עלולים לנבוע ממגוון גורמים, הן תזונה לקויה והן מחלות עיכול שונות. כדי לטפל בהם כהלכה, יש לברר את הגורם לתסמין ולבדוק כיצד אפשר להקל על המצב. במקרים רבים ניתן אף למנוע התפרצויות בעתיד של שלשולים, בעזרת שינוי לאורח חיים ושינוי תזונתי מקיף. אנו במרפאתו של ניר סלומון דוגלים בגישה של מערכת עיכול אינטגרטיבית, ומספקים ייעוץ יסודי לכל אחד.

מהם שלשולים

שלשולים
טיפול בתופעת שלשולים

שלשולים הם מצב שבו האוכל לא נספג במעיים ויוצא רווי בנוזלים. זהו מצב לא תקין שיכול לנבוע מכמה מצבים. האוכל העובר במערכת העיכול עובר כמה שלבים. בפה עצמו מתחיל העיכול בלעיסת המזון ופירוקו. התהליך ממשיך בתוך הקיבה עם פירוק המזון וחיבורו לאנזימי עיכול (מיצי הקיבה). לאחר מכן עובר המזון המפורק אל המעי הדק ושם הוא נספג ברובו בגוף. כל השאריות, שהמזון לא יכול לספוג, ממשיכות למעי הגס ושם נספגים המים ונשארת הצואה, הלוא היא החומר שיוצא מהפתח הטבעי בגוף באופן תקין.

לעיתים, בגלל בעיות שונות, תהליך העיכול אינו מתנהל לפי השלבים התקינים והמזון לא מספיק לעבור עיכול יסודי. משום כך הוא יוצא במהירות כיציאה מימית. מעבר לאי נוחות שהדבר מקנה לאדם עצמו, הרי יש בכך השלכות של העדר ספיגה ובעיות במחסור באבות המזון. הדבר עלול להיות משמעותי עבור ילדים וגם עבור אנשים מבוגרים. התוצאה עלולה להיות ירידה במשקל, היעדר גדילה נאותה, עייפות, חיוורון, אנמיה ובעיות נוספות.

שלשולים טיפול

הטיפול במצב של שלשולים כולל בדיקה מקיפה כדי לוודא את הגורם למצב. לפי האבחון אפשר להתאים למטופל מסגרת של כמה שיטות:

  • צמחי מרפא – מרגיעים מאוד את מערכת העיכול ומחזקים את המערכת החיסונית.
  • דיקור – ממריץ חומרים בדם כגון אנדורפינים. במקביל מחזק את המערכת החיסונית ומחזק את אברי מערכת העיכול.
  • תבלינים ייעודיים – כגון כורכום, הידוע בעל תכונות אנטי דלקתיות.
  • שינוי תזונתי – אחד הדברים החשובים ביותר הוא ייעוץ תזונתי ושינוי אורח חיים. לפעמים מספיק בהימנעות מגורמים מעוררי דלקת, כגון אלכוהול או ריבוי קפאין, כדי להרגיע את המערכת.

במידה ומדובר על בעיה כוללת, מותאם הטיפול לסוג הבעיה הספציפי. כדי לדעת איזה טיפול מתאים לכם, נשמח לעמוד לרשותכם בפגישת ייעוץ מקיפה. נוודא ממה נובעת תופעת השלשולים שאתם סובלים ממנה ונתאים לכם טיפול בהתאם לסוג הבעיה, חומרתה ומצבכם הגופני. אנא התקשרו או השאירו פרטים ונציג מרפאת ניר סלומון יחזור אליכם עם מידע נוסף.