NirSolomin-Logo

כיצד לאבחן מחלת מעי דלקתית

תוכן עניינים
צריכים עזרה?
פניה ישירה לניר סלומון

קבוצת מחלות המעי הדלקתיות כוללת שתי מחלות עיקריות: קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן. שתיהן מחלות מעי כרוניות, המאופיינות בכשל של המערכת החיסונית של הגוף וגורמות להיווצרות דלקת מעיים או של דלקת מעיים חריפה.

מאחר ולשתי המחלות תסמינים דומים, קשה לפעמים לערוך אבחנה נחרצת ביניהן. מחלות אלה מחלות אלה מתבטאות לרוב אצל אנשים המצויים במהלך העשור השלישי לחייהם ובמידה מועטת גם בעשור השישי.

קוליטיס כיבית של המעי הגס היא מחלת מעי דלקתית (IBD) הנקראת גם אולצרוזה. המחלה פוגעת ברירית המגנה על דופן המעי הגס וגורמת להיווצרות של כיבים (פצעים שטחיים). דלקת במעיים זו, מתחילה בפי הטבעת ומשם מתפשטת בצורה רציפה לכיוון המעי הגס, חלקו או כולו, בלי לפגוע במעי הדק.
מחלת קרוהן היא חלק מתוך מחלות מעי כרוניות שונות, הכרוכה בהתפתחות דלקת במעיים ואף דלקת מעיים חריפה, אולם היא חודרת לכל השכבות העוטפות את דופן המעי ויכולה להופיע גם ביתר חלקי מערכת העיכול ובאיברים אחרים לסירוגין, מהפה עד פי הטבעת. על פי רוב, האזורים הנפוצים להתפתחות מלת קרוהן הם המעי הדק והמעי הגס. נתונים מראים, כי נשים וגברים נפגעים באופן שווה מהמחלה וכי אצל 20 אחוזים מהאנשים שסובלים ממנה, ישנה נטייה משפחתית ללקות בה, בין אם מדובר באחות או אח, צאצא או הורה.

הסיבות מחלת מעי דלקתית

על אף שקיימת התקדמות משמעותית בחקר מחלות המעי הדלקתיות, עדיין אי אפשר לקבוע בוודאות מהן הסיבות הגורמות להתפרצותן. ממחקרים שנערכו ההשערות הן כי מדובר בשילוב מורכב של כמה פרמטרים: גנים תורשתיים, המערכת החיסונית של האדם וגורמים סביבתיים כלשהם.

תסמינים עיקריים למחלת מעי דלקתית

דלקת במעיים מסוג קוליטיס כיבית מאופיינת במגוון סימפטומים, ביניהם: דימומים בפי הטבעת, שלשולים, כאבי בטן, אי תיאבון וצורך דחוף להתפנות לשירותים. במצבים פעילים יותר של דלקת מעיים חריפה ניתן גם לראות תסמינים של חולשה בגלל איבוד דם, סחרחורת, עייפות, דופק מואץ, ירידה בלחץ הדם וחום.
כאשר מדובר במחלת קרוהן הסימפטומים המרכזיים הם שלשולים, התקפי כאבי בטן, חוסר חשק לאכול, ירידה במשקל, חולשה, חום ועייפות.

דרכי האבחון

אדם אשר חש בהופעה של סימפטום כלשהו המצביע על מחלות המעי הדלקתיות, ישלח לביצוע של כמה בדיקות ראשוניות לאבחון, ביניהן: בדיקה גופנית כללית בעיקר באזור של הבטן ובפי הטבעת וכן בדיקות מעבדה של דם, שתן וצואה.

במידה שתוצאות הבדיקות המתקבלות מראות על היתכנות של דלקת במעיים, יש לערוך בדיקות רפואיות נוספות על מנת לאבחן מהי המחלה שבה נגוע המעי ובאיזו חומרה. הבדיקות העיקריות הן אנדוסקופיה, רנטגן, אולטרסאונד וסי-טי ומשתמשים בהן על פי הביטוי הקליני, תלונות, ומצב החולה.

לשיחה וקביעת תור מלאו פרטים
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הייתי בכיתה ח' כשגילו אצלי את הקוליטיס. עד אז סבלתי מדימומים וכאבים נוראיים והתרופה הראשונה והיעילה ביותר הייתה סטרואידים. היו לי מאז תרופות שונות ומגוונות שאף אחת מהן לא הפסיקה את הדלקת לטווח ארוך ותמיד חזרתי לסטרואידים. בסופו של דבר, המצב רק החריף ולא יכולתי להפסיק להשתמש בסטרואידים. תופעות הלוואי והנזק לטווח ארוך אילצו אותי לחפש תרופה אחרת, כזו שתעבוד. כמפלט אחרון הגעתי לכאן אחרי 3 שנים סוף סוף מצאתי מענה אמיתי. הדלקת הפסיקה ואני נקייה מסטרואידים כבר חודשיים, שזה בכלל לא מובן מאליו. בנוסף, זכיתי לטיפול מסור ואישי ( גם למחוץ לשעות העבודה של המרפאה. יכולה להתקשר ולכתוב מייל ולבקש עצה ולעדכן כל הזמן וזה חשוב לא פחות. לסיכום אני יכולה לומר, תודה ​
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הרגשתי איך איכות החיים שנפגעה הולכת ומשתפרת מיום ליום עד שהגעתי לרמיסיה המיוחלת“
רבקה
רבקהכאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
שמי רבקה ואני אם למתבגר בן 15. אנחנו מטופלים במרפאה של ניר ממאי 2014 אחרי שחיפשנו ללא לאות מישהו שיעזור לטל להחזיר לעצמו את איכות החיים של מתבגר נורמטיבי... טל סבל מכאבי בטן עזים ושלשולים קשים ובעצם בילה את רוב היום בשירותים. הוא הפסיד טיולים, מסיבות, ביה"ס ובעצם הרבה מהחיים עצמם. טל עבר את כל הבדיקות: גסטרו, קולונוסקופיה והיה בביקורים אצל רופאים מומחים. התשובה היתה שאין תשובה. הכל תקין. אולי זה פסיכולוגי? נשאלנו שוב... עד שהגענו לניר וכמעט במטה קסמים עם הסבר על מה שקורה במערכת העיכול, שילוב של דיקור, כורכומין פרוביוטיקה ופורמולה - החיים של טל השתנו ללא הכר. הוא חזר להתאמן, לביה"ס, לחברים לטיולים ונסע לחו"ל עם הפורמולות ודאג לקחת אותן.. ובאמת מלבד ארועים בודדים הוא ממשיך כבר כחצי שנה להינות מאיכות חיים. שימשיך כך...
מטופלת בריאה​כאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
"הגעתי לניר דרך האינטרנט, דיברה אלי העובדה שהוא מנהל את מחלקת הרפואה הסינית במכון הגסטרו בבית החולים תל השומר.   כשהגעתי אליו, סבלתי מעצירות קשה שאובחנה כמעי רגיז, כמעט לא יכולתי לאכול דבר וסבלתי מאד מכאבי בטן וכן גם מכאבים באיזור הסרעפת. ניר, בגישה מאד מקצועית ונעימה מיפה את המכאובים ושרטט תהליך מאד ברור ומעמיק בנוגע לריפוי שלי.  ידענו לאן אנחנו הולכים ולאן אנחנו שואפים להגיע ולא פחות חשוב, ניר ידע איך להגיע אל היעד. כעבור כמה שבועות, בתהליך נכון והדרגתי, חזרתי לאכול כל העולה על דעתי, נפסקו לגמרי הכאבים, וחזרתי לעצמי ולבריאות מלאה. ניר, בנוסף להיותו מומחה בדיקור ומצחי מרפא, הוא גם יודע כיצד לתמוך במטופל שלו מבחינה רגשית ונפשית, מה שהוא לא פחות חשוב מהדיקור עצמו. ניר הוא רופא סיני נהדר בזכות המכלול שלו. בתודה, מטופלת בריאה."
Previous
הבא
לקביעת תור במרפאה מלאו פרטים