דלקת בקיבה (באנגלית Gastritis) זו דלקת בדפנות תאי הרירית שמצפים את הקיבה. לקיבה תפקיד חשוב בעיכול המזון שאנו אוכלים, בכך שהיא מפרישה חומר חומצתי חזק שאחראי על פירוק ראשוני של המזון. לתאי רירית הקיבה, יש מנגנונים השומרים עליהם מפני החומצה, אולם כשהם נפגעים הם נחשפים לתוכן החומצי בקיבה ונגרמת דלקת. טיפול ומניעת דלקות בקיבה אפשרית!

באופן כללי, דלקת היא פעולה טבעית חשובה של מערכת החיסון בגוף, שנועדה לחדש ולתקן את רקמות הגוף שנפגעו. לרוב, כאשר מתפתחת לנו בגוף דלקת כלשהי, אנו לא מרגישים את זה, מכיוון שהגוף מטפל במהירות בדלקת ומשקם בצורה טבעית את הרקמות שנפגעו. אולם, במצבים בהם מדובר בדלקת חמורה, ניתן להבחין בסימני אודם, כאבים וחום במקום עצמו ו/או בכל הגוף. זאת, מאחר והגוף נרתם לטפל בדלקת ואנו חשים עייפות כללית, חום וחולשה.

מהם הגורמים?

אי - קולי. תאי חיידק Escherichia coli, דלקת קיבה התסמינים ובקטריה
אי – קולי. תאי חיידק Escherichia coli, דלקת קיבה התסמינים ובקטריה

דלקת בקיבה מתרחשת לרוב כתוצאה מזיהום פנימי הנוצר בשל חיידק הנקרא הליקובקטר פילורי. מדובר בחיידק הנמצא בקיבה ובמערכת העיכול של אנשים רבים, כאשר בארץ השכיחות שלו בקרב הציבור גבוהה. שלא כמו חיידקים אחרים, ההליקובקטר מצליח להתקיים בסביבה החומצית בתוך הקיבה, לאור יכולתו לפרק שתנן וליצור אמוניה, חומר הנוגד את הפעילות החומצית של הקיבה. ההליקובקטר נצמד אל דופן תאי הקיבה וגורם להיווצרות של תגובה דלקתית ולפגיעה בריריות התאים. ההדבקה בחיידק נעשית לרוב מאדם אחד לשני, מפה לפה או תוך חשיפה להפרשות הצואה.

התסמינים של דלקת בקיבה

כתוצאה מנוכחות החיידק בקיבה, ניתן לחוש בכאבים חדים בעיקר ברום הבטן היכן שנמצאת הקיבה, לחץ באזור בית החזה, נפיחות, גזים, תחושת מלאות ואי נוחות, קשיים בעיכול וליחה.
במידה שהתסמינים אינם חולפים מעצמם לאחר מספר שעות ונמשכים במשך כמה שבועות ויותר, יש לגשת לרופא לבדיקה פיזית. התסמינים הממושכים כוללים כאבים באזור רום הבטן, תחושת מלאות, בחילות ואף הקאות במצבים חמורים. מצב רפואי זה של דלקת בקיבה נמשך מהרגע בו מופיעים התסמינים עד לקבלת טיפול רפואי מתאים, לאחריו מושגת החלמה בתוך כמה ימים עד שבועות.

דרכי האבחנה

על מנת לאבחן דלקת בקיבה יערוך תחילה הרופא המטפל סקירה כללית של ההיסטוריה הרפואית הפרטית והמשפחתית של המטופל, יבצע בדיקה גופנית יסודית וימליץ לגשת לעשות את הבדיקות הבאות:
בדיקת נשיפה המאבחנת את הימצאות החיידק בקיבה, כאשר לפעמים ניתן לגלות זאת גם בבדיקת דם או צואה.
גסטרוסקופיה – בדיקה בה מחדירים לתוך הקיבה צינור, דרכו ניתן לבחון ולבדוק ישירות את תאי רירית הקיבה. הבדיקה נמשכת כ-20 דקות במהלכה על האדם להיות תחת חומר מטשטש.