NirSolomin-Logo

דלקת מעי

תוכן עניינים
צריכים עזרה?
פניה ישירה לניר סלומון

דלקת מעי היא מצב של פגיעה במעי המתבטא לרוב בשלשולים, כאבי בטן, גזים, נפיחות והקאות. הדלקת יכולה להיות מצב חולף, למשל כתוצאה מנגיף (וירוס), או מחלה כרונית המתמשכת ודורשת טיפול ארוך טווח. אם אתם סובלים מתסמיני דלקת מעי, צרו איתנו קשר והיפטרו מהכאבים במהירות.

דלקת מעי כרונית

ישנן שתי מחלות כרוניות המתבטאות בדלקת של המעי – קרוהן וקוליטיס (אולצרוזה). קרון וקוליטיס הן מחלות אוטואימוניות. במחלות אלו, מקור הדלקת הוא בתפקוד לקוי של המערכת החיסונית באזור המעי. ההבדל המרכזי בין המחלות הוא אופי המקטעים הדלקתיים: בקרוהן, הדלקת יכולה להופיע במקטעים לא רציפים לאורך כל המעי הדק והמעי הגס, בעוד שהדלקת בחולי קוליטיס היא רציפה, מתחילה לרוב בקרבת פי הטבעת ונמשכת במעלה המעי הגס.

הגורמים לדלקת מעי כרונית

כיום, לא ידועים הגורמים המדוייקים להתפתחות מחלת מעי כרונית. המחקרים מראים כי קיים קשר בין מחלות מעי דלקתיות כרוניות למספר תסמונות גנטיות. כמו כן, ניתן לראות שכיחות גבוהה יותר של המחלה בקרב קרובי משפחה. בנוסף לכך, קיימות השערות המצביעות על מעורבות של חיידקים שונים בהתחלת הדלקת, ועל לחץ נפשי כגורם המחמיר אותה.

תופעות לוואי וסיבוכים כתוצאה מדלקת מעי כרונית

הסובלים ממחלות כרוניות הגורמות לדלקת מעי, עלולים לסבול, בנוסף לדלקת, מתופעות לוואי שונות. סיבוכים כגון היצרויות וחסימות מעי נפוצים יחסית אצל חולי קרוהן. חולים הסובלים מדלקת במעי הגס עשויים גם לסבול מחיבורים לא תקינים בין לולאות המעי (פיסטולות), אבצס או פיסורה. 

חולי קוליטיס עשויים לסבול מסיבוכים כגון כיבים, פוליפים, היצרות או חורים במעי, בצקות ודימומים. בנוסף על כך, חולי קוליטיס עשויים לסבול ממחלות נלוות: מחלות עור ועיניים, אבנים בכיס המרה, מחלות כבד, לב או ריאות ואף ירידה בצפיפות העצם.

דלקת מעי זיהומית

דלקת מעי זיהומית (גסטרואנטריטיס) היא דלקת הנגרמת מוירוס או חיידק. זוהי דלקת שכיחה מאוד, הפוגעת בממוצע בעשרים אחוז מאוכלוסיית ישראל מדי שנה. הוירוסים הנפוצים הגורמים לדלקת מעי נגיפית הם רוטה בילדים ונורו-וירוס במבוגרים. דלקת הנגרמת כתוצאה מחיידק (כדוגמת סלמונלה) מתרחשת לרוב בעקבות הרעלת מזון.

דרכי התפשטות דלקת מעי זיהומית

דרך ההדבקה הנפוצה ביותר בדקלת מעי זיהומית היא מעבר של החיידקים או הוירוסים מהצואה אל חלל הפה, לרוב על ידי מגע יד. מסיבה זו, הקפדה על שטיפת ידיים בסבון ומים פושרים לאחר כל ביקור בשירותים מצמצמת באופן משמעותי את סיכויי ההדבקה.

תסמיני מחלות מעי דלקתיות

התסמינים הנפוצים ביותר לדלקת מעי זיהומית הם הקאות ושילשולים תכופים. על מנת למנוע התפשטות על המחלה מומלץ לרוב על הימנעות מהגעה לעבודה או למוסדות החינוך למשך כיומיים לאחר היעלמות התסמינים.

דרכי טיפול בדלקת מעי

טיפול בדלקת מעי זיהומית כולל הקפדה על שתיית נוזלים וארוחות קטנות, עד לחלוף התסמינים מעצמם. בחולים הרגישים להתייבשות ימתן טיפול לעצירת השלשולים וההקאות, ובמקרים חמורים במיוחד בהם מזוהה כי מקור הדלקת הוא חיידקי ינתן טיפול באנטיביוטיקה. במקרה של התייבשות בעקבות דלקת מעי ינתן טיפול בבית החולים

הטיפול בדלקת מעי כרונית הינו ארוך ומסובך יותר, וכולל טיפול תרופתי המשתנה בהתאם לתגובת החולה ולחומרת המחלה. הטיפול התרופתי הנפוץ כולל תרופות נוגדות דלקת, סטרואידים, תרופות מדכאות חיסון וטיפולים ביולוגיים הניתנים בעירויי לוריד.

מחקרים מראים כי בחולים מסויימים, שינוי תזונתי ותוספים טבעיים מסוגלים לייצר נסיגה (רמיסיה) של המחלה. אם גם אתם מעוניינים לשלב טיפול אינגרטיבי בטיפול התרופתי, צרו איתנו קשר לקביעת פגישה במרפאה בתל אביב או בבית חירות.

לשיחה וקביעת תור מלאו פרטים
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הייתי בכיתה ח' כשגילו אצלי את הקוליטיס. עד אז סבלתי מדימומים וכאבים נוראיים והתרופה הראשונה והיעילה ביותר הייתה סטרואידים. היו לי מאז תרופות שונות ומגוונות שאף אחת מהן לא הפסיקה את הדלקת לטווח ארוך ותמיד חזרתי לסטרואידים. בסופו של דבר, המצב רק החריף ולא יכולתי להפסיק להשתמש בסטרואידים. תופעות הלוואי והנזק לטווח ארוך אילצו אותי לחפש תרופה אחרת, כזו שתעבוד. כמפלט אחרון הגעתי לכאן אחרי 3 שנים סוף סוף מצאתי מענה אמיתי. הדלקת הפסיקה ואני נקייה מסטרואידים כבר חודשיים, שזה בכלל לא מובן מאליו. בנוסף, זכיתי לטיפול מסור ואישי ( גם למחוץ לשעות העבודה של המרפאה. יכולה להתקשר ולכתוב מייל ולבקש עצה ולעדכן כל הזמן וזה חשוב לא פחות. לסיכום אני יכולה לומר, תודה ​
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הרגשתי איך איכות החיים שנפגעה הולכת ומשתפרת מיום ליום עד שהגעתי לרמיסיה המיוחלת“
רבקה
רבקהכאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
שמי רבקה ואני אם למתבגר בן 15. אנחנו מטופלים במרפאה של ניר ממאי 2014 אחרי שחיפשנו ללא לאות מישהו שיעזור לטל להחזיר לעצמו את איכות החיים של מתבגר נורמטיבי... טל סבל מכאבי בטן עזים ושלשולים קשים ובעצם בילה את רוב היום בשירותים. הוא הפסיד טיולים, מסיבות, ביה"ס ובעצם הרבה מהחיים עצמם. טל עבר את כל הבדיקות: גסטרו, קולונוסקופיה והיה בביקורים אצל רופאים מומחים. התשובה היתה שאין תשובה. הכל תקין. אולי זה פסיכולוגי? נשאלנו שוב... עד שהגענו לניר וכמעט במטה קסמים עם הסבר על מה שקורה במערכת העיכול, שילוב של דיקור, כורכומין פרוביוטיקה ופורמולה - החיים של טל השתנו ללא הכר. הוא חזר להתאמן, לביה"ס, לחברים לטיולים ונסע לחו"ל עם הפורמולות ודאג לקחת אותן.. ובאמת מלבד ארועים בודדים הוא ממשיך כבר כחצי שנה להינות מאיכות חיים. שימשיך כך...
מטופלת בריאה​כאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
"הגעתי לניר דרך האינטרנט, דיברה אלי העובדה שהוא מנהל את מחלקת הרפואה הסינית במכון הגסטרו בבית החולים תל השומר.   כשהגעתי אליו, סבלתי מעצירות קשה שאובחנה כמעי רגיז, כמעט לא יכולתי לאכול דבר וסבלתי מאד מכאבי בטן וכן גם מכאבים באיזור הסרעפת. ניר, בגישה מאד מקצועית ונעימה מיפה את המכאובים ושרטט תהליך מאד ברור ומעמיק בנוגע לריפוי שלי.  ידענו לאן אנחנו הולכים ולאן אנחנו שואפים להגיע ולא פחות חשוב, ניר ידע איך להגיע אל היעד. כעבור כמה שבועות, בתהליך נכון והדרגתי, חזרתי לאכול כל העולה על דעתי, נפסקו לגמרי הכאבים, וחזרתי לעצמי ולבריאות מלאה. ניר, בנוסף להיותו מומחה בדיקור ומצחי מרפא, הוא גם יודע כיצד לתמוך במטופל שלו מבחינה רגשית ונפשית, מה שהוא לא פחות חשוב מהדיקור עצמו. ניר הוא רופא סיני נהדר בזכות המכלול שלו. בתודה, מטופלת בריאה."
Previous
הבא
לקביעת תור במרפאה מלאו פרטים