מחלת קרוהן (CROHN'S DISEASE)

טיפול בהפרעות מורכבות של מערכת העיכול

הסימפטומים של מחלת קרוהן?

הסימפטום הנפוץ ביותר הינו כאב בטן, שלשול (לעיתים עם דם), ירידה במשקל, אנמיה, עיכוב גדילה בילדים, בחילות והקאות ועוד. תופעות של דלקות פרקים, פריחות ודלקות עור או דלקות עיניים מופיעות בכ-15% מהחולים. הסימפטומים של מחלת הקרוהן משתנים בין מטופלים בהתאם למיקום וחומרת הדלקת.

קרוהן – הסברים ושיטות הטיפול

רפואה משלימה והטיפול במחלת הקרוהן?
צמח הכורכום (Curcuma Longa) הינו צמח חשוב ברפואת הצמחים הסינית וההודית כבר אלפי שנים לטיפול במחלות דלקתיות שונות. כורכומין (Curcumin) הינו מרכיב פיטוכימי פעיל אשר נמצא בצמח הכורכום ואשר נחקר רבות בשנים האחרונות בהקשר של מחלות דלקתיות וסרטן. במחקרים מעבדתיים שונים נמצא שחומר זה הינו בעל פעילות אנטי-דלקתית חזקה ויכול אף לעקב התפתחות של תאים סרטניים מסוימים.
בנוסף, ברפואה הסינית קיימים צמחי מרפא רבים בעלי פעילות נוגדת דלקת חזקה, פעילות אנטיביוטית ויכולת ריפוי רקמות. שילוב נכון ומותאם אישית של צמחי מרפא סיניים יכול להקל במידה ניכרת על תופעות מחלת קרוהן על ידי דיכוי הפעילות הדלקתית במעי ואיזון הפעילות של מערכת החיסון. דיקור סיני יעיל מאוד בטיפול בכאבי בטן ובהרגעת פעילות מערכת העיכול.

הגורמים למחלת קרוהן?
נכון להיום לא ידוע בוודאות מהם הגורמים להתפרצות המחלה. מחקרים עדכניים מצביעים על שילוב של גורמים גנטיים וזיהומיים בנוסף למתח וחוסר איזון של מערכת החיסון הראשונית אצל אנשים מועדים לכך. תזונה "מודרנית" כמו מזון מעובד, חומרים משמרים וכימיקלים שונים במזון גם הם יכולים להוות גורם למחלה.
במקרים רבים ההתלקחות הדלקתית קשה ונדרש טיפול הכולל תרופות מדכאות מערכת חיסון (immunosuppressant) כדוגמתImuran, Humira או Remicade
ובסטרואידים. תרופות אלו בעלות תופעות לוואי רבות וחמורות.

 

קרוהן
(CROHN'S DISEASE)

קרוהן היא מחלת מעי, אשר בדומה לקוליטיס גורמת לדלקת במעי בשל בעיות ספיגה (IBD). אולם בניגוד לקוליטיס היא מערבת את כל השכבות של המעיים, כמו גם יכולים לבוא לידי ביטוי בכמה מקטעים בו.

זו מחלה אוטואימונית ובה הגוף לא מסוגל לספוג מזון ובמקטעים שונים של המעי מתרחשת דלקת שעלולה אף להרוס את קטע המעי. התסמינים הם שלשולים, שלשולים דמיים, כאבי בטן, חולשה, הקאות, בעיות גדילה אצל ילדים ועוד. סיבוכים הקשורים לקרוהן הם דלקת פרקים, דלקות עיניים ואף מחלות עור. האבחון של קרוהן נעשה באמצעות בדיקת קולונוסקופיה שבה מחדירים סיב אופטי לתוך המעי הגס, סוקרם אותו ואף נוטלים דגימות ממקטעים חשודים שונים.

מהם הגורמים לקרוהן?

הגורמים למחלת קרוהן לא ברורים דיים. יש החושבים שמדובר על שילוב על גורמים גנטיים עם תנאים סביבתיים או זיהומיים, תזונה לקויה ואף פגם במערכת החיסונית עצמה. בשנים האחרונות מקובלת הסברה כי מערכת העיכול חשופה למתקפה של הפרעה בתגובה החיסונית בשילוב גורמים הקשורים לאורך החיים כגון: חשיפה לזיהומים ולמתח. השפעות שליליות אלו יוצרות הפרעות שהאבחנה והטיפול בהן מורכב ולעיתים מתסכל.

מהם התסמינים של המחלה?

קרוהן גורמת לתסמינים קשים במערכת העיכול כגון: שלשולים מימיים, שלשולים דמיים, כאבי בטן, חולשה וירידה במשקל. אצל ילדים, עלולה הקרוהן לגרום לעיכוב בגדילה בעקבות ספיגת מזון לקויה. כ-10% מהחולים מפתחים סימפטומים כגון: דלקת עיניים, דלקת עור או דלקת פרקים.

ניר סלומון מתראיין בתוכניתו של פרופ' קרסו: טיפולים חדשניים בצמחי מרפא להפרעות במערכת העיכול

טיפול אינטגרטיבי המשלב רפואה משלימה במקביל לטיפול הקונבנציונלי מביא לתוצאות קליניות מצוינות.

הרפואה הקונבנציונלית מציעה תרופות חזקות כמו גם ניתוח להסרת המעי הגס, אולם לא כל המטופלים מעוניינים לקבל טיפולים אלה, או שהם לא סייעו להם במהלך השנים. רפואת עיכול אינטגרטיבית שמה את הדגש על חיזוק המערכת החיסונית של האדם, במקביל להקלה בתסמינים ומניעת התלקחות נוספת בעתיד.

בעשור האחרון חלה התקדמות מרשימה בטיפול במחלות מעי דלקתיות (IBD), בתחום הרפואה האינטגרטיבית ( רפואת עיכול משלימה לצד הטיפול הקונבנציונלי).
יותר ויותר אנשים מחפשים אחר רפואה מותאמת אישית (Personalized Medicine) אשר משלבת כלים אבחוניים מדויקים וטיפוליים מהרפואה הקונבנציונאלית והטבעית.
שילוב זה צובר הישגים משמעותיים ויעילותו מוכחת במחקרים קליניים רבים שמתפרסמים בתחום.
הסיבות הנפוצות ביותר לפניית החולים לרפואה המשלימה הינן תופעות הלוואי המתלוות בדר"כ לטיפול התרופתי / הסטרואידי ברפואה הקונבנציונלית.

מהו הטיפול ברפואת עיכול אינטגרטיבית?

כאשר מגיע למרפאה חולה הסובל מקרוהן, יש חשיבות גבוהה לאבחון והתאמה אישית של סוג הטיפול בהתאם לחומרה ולמיקום הדלקת ממנה המטופל סובל. לאחר תשאול מעמיק, סקירה של הבדיקות הרפואיות, אני מתאים למטופל פורמולת צמחי מרפא המטפלת בהיבטים הקשורים למחלה ובכך לשפר את הספיגה ולהחזיר את מערכת העיכול לתפקוד תקין. שני סוגי טיפול שכיחים בתחום הרפואה המשלימה, המשמשים לחולי קרוהן – דיקור סיני וצמחי מרפא.

דיקור סיני
דיקור סיני ( אקופונקטורה), שיטת טיפול הפועלת על ידי החדרת מחטים דקות לנקודות שונות על פני הגוף המפעילות מערכות פיזיולוגיות פנימיות. ישנן נקודות דיקור שהוכחו כיעילות לטיפול בכאבי בטן ולדיכוי תהליכים דלקתיים, מעודדות שחרור אנדורפינים (משככי כאב טבעיים )ומטפלות בחולשה בחילות וכאב, המתלווים פעמים רבות למחלה. טיפול זה אינו כואב, ואף רוב המטופלים מדווחים על תחושה נעימה בגוף. היתרון המשמעותי ביותר של דיקור סיני הינו בכך שאין לו תופעות לוואי והוא יכול להתבצע במקביל לכל טיפול אחר שהמטופל מקבל.

צמחי מרפא
חלק מהצמחים הנחקרים כיום כבר תועדו לפני מאות ואלפי שנים ברפואת הצמחים הסינית כמתאימים לשימוש במצבים דלקתיים ובבעיות במערכת העיכול. בעשור האחרון חלה התקדמות משמעותית במחקר המעבדתי והקליני של מרכיבים צמחיים לטיפול במחלות דלקתיות בכלל וב-IBD בפרט, המוכיחים את עצמם מבחינת יעילות טיפולית, ומציגים פרופיל בטיחות גבוה. דוגמה לצמחי מרפא אלו הינו צמח הכורכום (Curcuma longa), המוכר לנו מהשימוש במטבח הביתי, זהו צמח הנחקר כיום בעשרות מרכזים רפואיים בעולם בהקשר לטיפול במחלות דלקתיות, מחלות נוירולוגיות וסרטן.

צמחי המרפא מוכיחים את עצמם מבחינת יעילות טיפולית, ומציגים פרופיל בטיחות גבוה.
יתרונן של התרופות הצמחיות הינו בכך שהן נבדקו באופן מדעי ומבוקר, ושהטיפול בהן יכול להתבצע במקביל לטיפול התרופתי המקובל.

האבחנה והטיפול במחלת הקרוהן הינם מורכבים

הבנה וניתוח נכון של המידע הרפואי הקונבנציונאלי והאינטגרטיבי, מאפשרים לנו להרכיב תמונה מלאה ולהעמיק ולדייק בטיפול. כאשר מחברים את שני העולמות האלו בקליניקה, ניתן לטפל בצורה יעילה ובטוחה בחולים אלו.

לפניכם שני מקרים של טיפול מוצלח במחלת קרוהן מהקליניקה

מקרה ראשון:
איתן בן 35,
 החל לסבול משלשולים המלווים בכאבי בטן בתקופת הצבא. הוא קיבל טיפול אנטיביוטי אך לא היה שיפור משמעותי.
בבדיקת קולונוסקופיה (  החדרה של צינור עם מצלמה דרך פי הטבעת בכדי לבדוק את המעי הגס ( לא נמצא ממצא פתולוגי משמעותי.
איתן אובחן עם רגישות ללקטוז וכאשר הפסיק לצרוך מוצרי חלב אכן היה שיפור במצבו.
שש שנים לאחר מכן, בגיל 25 החל לסבול מכאבים בכפות היידים, חזה, ברכיים ולסת. להקלה על הכאבים הוא קיבל משככי כאבים מסוג , NSAIDs ורופא המשפחה שזיהה את הקשר בין הכאבים לשלשולים שסבל בעבר, הפנה אותו לגסטרולוג לבדיקת קולונסקופיה נוספת. הפעם תוצאות הבדיקה  הראו דלקת חמורה לאורך המעי העולה וב-terminal Ileum (חלקו האחרון של המעי הדק) עם היצרות של קוטר המעי (Stricturing). הביופסיה אישרה שמדובר במחלת קרוהן. הוא קיבל פרדניזון ורפסאל (תרופות נוגדת דלקת, לטיפול בדלקת המעי הגס) שיפר גם  את כאבי הפרקים, אך לאחר שלושה חודשים הם חזרו בליווי כאבי בטן ושלשולים. הוא טופל ב-Imuran ו-Remicade (תרופות מדכאות מערכת החיסון שמקובלות לטיפול במחלות מעי דלקתיות, דלקות פרקים ומחלות אוטואימיוניות נוספות), אך הייתה פגיעה בתפקודי הכבד והשימוש בתרופות הופסק. בשלב זה הוא הופנה אלי על ידי רופא הגסטרו שלו. כשאיתן הגיע לטיפול במרפאה , היו לו 2-3 יציאות ביום,  לעיתים עם דימום קל, כאבי הפרקים נכחו אבל היו מתונים וכאבי הבטן היו רק במגע בבטן הימנית.  לעומת זאת, בבדיקת קולונוסקופיה שעבר  שבוע קודם נצפתה דלקת חמורה. הפער בין חומרת הסימפטומים שאותם איתן הציג לבין חומרת הדלקת הפנימית היה משמעותי מאוד. פורמולת הצמחים שאיתן קיבל התמקדה בטיפול המשלב צמחים אנטי דלקתיים היעלים בטיפול בקרוהן.

השיפור בסימפטומים הקליניים היה שיפור הדרגתי אך משמעותי עד שאלה נעלמו לחלוטין.
ג
ם בדיקות הדם שהראו תחילה מדדי דלקת גבוהים הראו שיפור חיובי. לאחר שנה מתחילת הטיפול, איתן עבר בדיקת קולונוסקופיה נוספת ולשמחתנו היה שיפור משמעותי בחומרת הדלקת.
לאחר יותר משנתיים שבהם איתן לא קיבל שום טיפול תרופתי הוא ברמיסיה קלינית מלאה ויציבה ונמצא במעקב.

מקרה שני:
זיו, בן61 , מאובחן כחולה קרוהן 22 שנה.
המחלה שלו התאפיינה בתהליך דלקתי באזור, terminal ileum  ללא היצרות.
במשך שנים הוא טופל בתרופת רפסאל ואף הגיב לטיפול טוב, עד שהחל לסבול מכאבי בטן עם הקרנה לצד ימין.
הכאבים הופיעו  כ-3 שעות לאחר הארוחה, והצריכו שימוש במשככי כאבים.
הסימפטומים מהם סבל זיו לוו ביציאות רכות עד מימיות כ- 5 פעמים ביום,  לעיתים התווסף אליהן  דימום קל.
רופאת הגסטרו המליצה להעלות מדרגה בטיפול התרופתי ל-Imuran לאחר קריאה אינטרנטית של תופעות הלוואי והסיכונים הקשורים לתרופה זו הוא החליט לנסות כיוון טיפולי אחר והגיע לטיפול במרפאת עיכול אינטגרטיבית.
בבדיקה פיזיקלית ניתן היה להרגיש מתיחות (Distention) במרכז הבטן, אך ללא כאב משמעותי למעט בלחיצה עמוקה מאוד וללא גושים. זיו דיווח על  יובש בפה, לעיתים בליווי טעם מר, ותחושת חום בחלק העליון של הגוף, בעיקר בפנים. מצבו של זיו השתפר מאוד במהלך החודשים הראשונים של הטיפול (בהם טופל בפורמולה צמחים בעלת פעילות אנטי דלקתית, ואף המחלה הגיעה  למצב של הפוגה קלינית מלאה.