NirSolomin-Logo

דלקת במעיים

תוכן עניינים
צריכים עזרה?
פניה ישירה לניר סלומון

הסתכלו סביבכם – גם אם נדמה לכם שאתם היחידים שסובלים מכאבי בטן, גזים, שלשולים תחופים ואף הקאות – למעשה, אנשים רבים סובלים בדיוק כמובן מתסמיני דלקת במעיים. למרות שכיחות המחלה, חולים רבים נמנעים מלפנות לטיפול אלטרנטיבי המשלים את הטיפול הרפואי הקונבנציונלי ומסייע לרפא את הדלקת. אם גם אתם סובלים מתסמיני הדלקת במעיים וברצונכם לשפר את חיי היום יום שלכם, להקל על הכאב ולהימנע מאי הנוחות הנלוות אליה, צרו איתנו קשר והקלו על חייכם.

מהי דלקת במעיים

המעי הוא חלקה הארוך ביותר של מערכת העיכול, ומתחלק למספר מקטעים. החלוקה המוכרת ביותר היא החלוקה בין המעי הגס למעי הדק, אך גם בתוך מקטעים אלו ישנם תתי מקטעים בעלי מאפיינים ייחודיים להם. דלקת במעיים יכולה להתרחש באופן רציף החל מהמקטעים התחתונים של המעי הגס ועד לתחילת המעי הדק (מצב המאפיין קוליטיס כיבית), או להיווצר במקטעים לכל אורך המעי הגס והדק (מצב המאפיין את מחלת הכרון). בשני המקרים, רקמת המעי מודלקת ויוצרת קושי בעיכול, כאבי בטן ותסמינים נוספים. המשכות דלקת במעיים לאורך זמן יכולה להוביל להיווצרות כיבים, פוליפים, הידבקויות של פיתולי המעי ואף חסימות במעי. 

הגורמים לדלקת במעיים

קוליטיס כיבית וכרון הן מחלות אוטואימוניות, בהן מערכת החיסון פעילה מדי באזור המעי וגורמת לדלקת. הגורמים למחלות אלו אינם ידועים במלואם, אך נמצא קשר בין מחלות המעי הדלקתיות לבין מספר סוגים של תסמונות גנטיות. השערות נוספות מצביעות על תזונה מערבית עשירה בחומרים משמרים, עישון ומעורבות של חיידקים שונים כגורמים לתחילת מחלת הדלקת במעיים. בנוסף, נמצא קשר בין לחץ נפשי להתפרצות המחלה ולהחמרה בה.

תסמיני דלקת במעיים

התסמינים הנפוצים ביותר למחלות דחקת במעיים הם שלשולים תכופים, כאבי בטן וחוסר יכולת להתאפק לפני הליכה לשירותים, גזים, נפיחות והקאות. תסמינים נוספים הם ירידה במשקל, עייפות, ומחלות נלוות כגון מחלות עור ועיניים, ירידה בצפיפות העצם, ואף מחלות כבד, לב וריאה.

סיבוכים נפוצים לדלקת במעיים

הסיבוכים הנפוצים ביותר למחלות דלקת במעיים מתרחשים במעי עצמו וכוללים היצרויות והידבקויות (פיסטולות), חסימות במעי, בצקות, דימומים, אבצס ופיסורה. ככל שהמחלה נמשכת ללא טיפול, גדל הסיכוי לסיבוכים אלו. 

דלקת במעיים כתוצאה מזיהום

בנוסף לדלקות במעיים הנגרמות כתוצאה ממחלות אוטואימוניות במעי, ניתן לחלות בדלקת במעיים כתוצאה מהידבקות בחיידק (למשל סלמונלה) או מוירוס (למשל רוטה בילדים ונורו-וירוס במבוגרים). דלקות במעיים הנגרמות כתוצאה מזיהום חולפות בדרך כלל תוך עשרים וארבע עד ארבעים ושמונה שעות, ורק לעיתים נדירות נדרש לטפל בהן באופן אקטיבי באמצעות אנטיביוטיקה. הימנעות מדלקת מעיים זיהומית היא פשוטה, באמצעות שמירה על היגיינה ושטיפת הידיים בסבון ומים אחרי כל ביקור בשירותים, והימנעות ממזון החשוד כמקולקל.

דרכי טיפול בדלקת במעיים

בעוד שהטיפול בדלקת מעיים הנגרמת מזיהום כולל בדרך כלל בעיקר מנוחה ושתיית נוזלים רבים במטרה להימנע מהתייבשות, הטיפול בדלקת מעיים כרונית אינו כל כך פשוט. מעצם הגדרתה כמחלה כרונית, ניתן להבין שמדובר במחלה שלא ניתן להירפא ממנה באופן מלא, אלא רק להביא אותה לנסיגה בה התסמינים אינם באים לידי ביטוי. הטיפול משתנה בין חולה לחולה בהתאם לחומרת המחלה ולתגובת החולה, וכלל לרוב שילוב של תרופות נוגדות דלקת, סטרואידים, תרופות שמדכאות את מערכת החיסון וטיפול ביולוגי.

בנוסף לטיפול התרופתי, מחקרים מראים ששינוי תזונתי, שיפור אורח החיים ושימוש בתוספים טבעיים יכולים להביא לנסיגה של המחלה אצל חלק מהחולים. אם ברצונכם להתנסות בטיפול מקיף המשלים את הטיפול התרופתי, צרו איתנו קשר בהקדם לפרטים נוספים ולקביעת פגישה ראשונה.

לשיחה וקביעת תור מלאו פרטים
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הייתי בכיתה ח' כשגילו אצלי את הקוליטיס. עד אז סבלתי מדימומים וכאבים נוראיים והתרופה הראשונה והיעילה ביותר הייתה סטרואידים. היו לי מאז תרופות שונות ומגוונות שאף אחת מהן לא הפסיקה את הדלקת לטווח ארוך ותמיד חזרתי לסטרואידים. בסופו של דבר, המצב רק החריף ולא יכולתי להפסיק להשתמש בסטרואידים. תופעות הלוואי והנזק לטווח ארוך אילצו אותי לחפש תרופה אחרת, כזו שתעבוד. כמפלט אחרון הגעתי לכאן אחרי 3 שנים סוף סוף מצאתי מענה אמיתי. הדלקת הפסיקה ואני נקייה מסטרואידים כבר חודשיים, שזה בכלל לא מובן מאליו. בנוסף, זכיתי לטיפול מסור ואישי ( גם למחוץ לשעות העבודה של המרפאה. יכולה להתקשר ולכתוב מייל ולבקש עצה ולעדכן כל הזמן וזה חשוב לא פחות. לסיכום אני יכולה לומר, תודה ​
חנה פילצ'ה​​
חנה פילצ'ה​​קוליטיס - דלקת מעי​​
קרא עוד
"הרגשתי איך איכות החיים שנפגעה הולכת ומשתפרת מיום ליום עד שהגעתי לרמיסיה המיוחלת“
רבקה
רבקהכאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
שמי רבקה ואני אם למתבגר בן 15. אנחנו מטופלים במרפאה של ניר ממאי 2014 אחרי שחיפשנו ללא לאות מישהו שיעזור לטל להחזיר לעצמו את איכות החיים של מתבגר נורמטיבי... טל סבל מכאבי בטן עזים ושלשולים קשים ובעצם בילה את רוב היום בשירותים. הוא הפסיד טיולים, מסיבות, ביה"ס ובעצם הרבה מהחיים עצמם. טל עבר את כל הבדיקות: גסטרו, קולונוסקופיה והיה בביקורים אצל רופאים מומחים. התשובה היתה שאין תשובה. הכל תקין. אולי זה פסיכולוגי? נשאלנו שוב... עד שהגענו לניר וכמעט במטה קסמים עם הסבר על מה שקורה במערכת העיכול, שילוב של דיקור, כורכומין פרוביוטיקה ופורמולה - החיים של טל השתנו ללא הכר. הוא חזר להתאמן, לביה"ס, לחברים לטיולים ונסע לחו"ל עם הפורמולות ודאג לקחת אותן.. ובאמת מלבד ארועים בודדים הוא ממשיך כבר כחצי שנה להינות מאיכות חיים. שימשיך כך...
מטופלת בריאה​כאבי בטן ושלשולים​
קרא עוד
"הגעתי לניר דרך האינטרנט, דיברה אלי העובדה שהוא מנהל את מחלקת הרפואה הסינית במכון הגסטרו בבית החולים תל השומר.   כשהגעתי אליו, סבלתי מעצירות קשה שאובחנה כמעי רגיז, כמעט לא יכולתי לאכול דבר וסבלתי מאד מכאבי בטן וכן גם מכאבים באיזור הסרעפת. ניר, בגישה מאד מקצועית ונעימה מיפה את המכאובים ושרטט תהליך מאד ברור ומעמיק בנוגע לריפוי שלי.  ידענו לאן אנחנו הולכים ולאן אנחנו שואפים להגיע ולא פחות חשוב, ניר ידע איך להגיע אל היעד. כעבור כמה שבועות, בתהליך נכון והדרגתי, חזרתי לאכול כל העולה על דעתי, נפסקו לגמרי הכאבים, וחזרתי לעצמי ולבריאות מלאה. ניר, בנוסף להיותו מומחה בדיקור ומצחי מרפא, הוא גם יודע כיצד לתמוך במטופל שלו מבחינה רגשית ונפשית, מה שהוא לא פחות חשוב מהדיקור עצמו. ניר הוא רופא סיני נהדר בזכות המכלול שלו. בתודה, מטופלת בריאה."
הקודם
הבא
לקביעת תור במרפאה מלאו פרטים